Jak uwzględnić każdy aspekt zarządzania magazynem?

Jak uwzględnić każdy aspekt zarządzania magazynem?

25 marca 2023 0 By Redakcja

Dobre zarządzanie magazynem jest kluczem do sukcesu każdego ambitnego sprzedawcy e-commerce. Aby zrobić to dobrze, musisz zrozumieć zarówno, jak zorganizować swój magazyn, jak i kiedy i jak wdrożyć system zarządzania magazynem (WMS).

Może się to wydawać zniechęcające, dlatego przygotowaliśmy ten przewodnik, aby omówić każdy aspekt zarządzania magazynem i systemów zarządzania magazynem. Wydajny magazyn może być kluczem do fundamentu, na którym rozwija się Twoja firma. Nieefektywny może zdławić każdą szansę na sukces.

Czym jest zarządzanie magazynem?

Zarządzanie magazynem to czynność polegająca na organizowaniu i kontrolowaniu wszystkiego w magazynie – i upewnianiu się, że wszystko działa w najbardziej optymalny sposób.

To zawiera takie kwestie jak:

 • Aranżacja magazynu i jego inwentaryzacji.

 • Posiadanie i konserwacja odpowiedniego sprzętu.

 • Zarządzanie nowym towarem wchodzącym do obiektu.

 • Kompletacja, pakowanie i wysyłka zamówień.

 • Śledzenie i poprawa ogólnej wydajności magazynu.

Większość szybko rozwijających się sprzedawców detalicznych używałaby narzędzi automatyzacji (takich jak system magazynowy) do kontrolowania tej części swojego łańcucha dostaw. Istnieje jednak wiele aspektów, które można i należy rozważyć z ręcznego punktu widzenia.

Ogólny układ magazynu

Planowanie układu magazynu koncentruje się na zrównoważeniu dwóch rzeczy: zapewnienie wystarczającej ilości miejsca do przechowywania inwentarza, ale tak aby nadal mieć wystarczająco dużo miejsca do pracy, aby personel mógł się poruszać i wykonywać swoje zadania. A to generalnie wymaga (choć zależy to od indywidualnych wymagań biznesowych) posiadania przestrzeni przeznaczonej na następujące obszary:

 • Odbiór nowego obszaru magazynowego.

 • Rozpakowanie i rezerwacja w nowym magazynie.

 • Biuro magazynowe.

 • Główny obszar przechowywania.

 • Nadmierna, przestarzała lub martwa powierzchnia magazynowa.

 • Obszar pakowania.

 • Stacja spedycyjna.

Może to być trudne – zwłaszcza w przypadku ograniczonej przestrzeni. Dlatego najlepiej jest naszkicować układ magazynu w skali przed skonfigurowaniem go lub zmianą tego, co już masz.

Korzystanie z systemu siatki znacznie ułatwia planowanie!

Przestrzeń i zwrotność to kluczowe rzeczy do zapamiętania. Zbieracze towarów muszą mieć możliwość poruszania się między alejkami bez wchodzenia sobie w drogę. Powinni także mieć wystarczająco dużo miejsca, aby faktycznie wybrać właściwe do spakowani przedmioty.

Efektywne zarządzanie magazynem nie może obejść się bez ustalonych nazw lokalizacji dla zapasów, które zostały wyraźnie oznaczone. Twój zespół powinien mieć możliwość zajrzenia do systemu magazynowego i dokładnego sprawdzenia, gdzie znajduje się dany produkt. Tutaj króluje praktyczność. Trzymanie się prostych kombinacji alfanumerycznych ułatwia zrozumienie i rozszyfrowanie dla zbieraczy próbujących dotrzeć do tej lokalizacji. Możesz na przykład zacząć od dołączenia etykiet dla określonych rzędów, półek, a następnie dokładnych lokalizacji pojemników. Większe magazyny z większą liczbą rzędów mogą wymagać dodania nieco więcej szczegółów.