Rozbudowa infrastruktury szpitalnej – co trzeba wiedzieć?

Rozbudowa infrastruktury szpitalnej – co trzeba wiedzieć?

14 grudnia 2022 0 By Anna Szafrańska

Budownictwo modułowe wyróżnia się elastycznością i szybkim czasem realizacji, dlatego doskonale sprawdza się w placówkach medycznych. Obiekty w dowolnej chwili można rozbudować, np. uzupełnić o następne piętra. O czym należy pamiętać, decydując się na inwestycję w prefabrykaty? Wyjaśniamy!

Na czym polega technologia modułowa?

Rozwiązanie polega na wznoszeniu budowli z gotowych modułów stworzonych w zakładach produkcyjnych. Prefabrykaty posiadają stalową konstrukcję. Odznaczają się również bardzo dobrymi parametrami technicznymi i stosunkowo niewielkim ciężarem. Dzięki temu wszelkie prace związane z przebudową i rozbudową nie obciążają dotychczasowej infrastruktury obiektu. Co istotne, szpital modułowy w niczym nie odbiega od budynku postawionego tradycyjnymi metodami. Charakteryzuje się bezpieczeństwem, spełnia normy przeciwpożarowe i BHP. Pozwala na przeprowadzanie zabiegów i operacji z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Szpitale modułowe a możliwości rozbudowy

Budynki z prefabrykatów cechują się skalowalnością. W dowolnej chwili można je rozbudować o kondygnację lub piętro. Technologia pozwala także na rozszerzenie istniejącej infrastruktury o kolejne budynki. Dzięki temu łatwiej dostosować placówkę do bieżących potrzeb. Moduły umieszcza się m.in. na dachu. Gotowe elementy montuje się też na wewnętrznych dziedzińcach – wówczas prefabrykaty scala się z główną bryłą obiektu za pomocą łączników.

Moduły posiadają średnio połowę mniejszy ciężar w porównaniu do fragmentu budynku o tych samych rozmiarach wzniesionego tradycyjnymi metodami. Żeby jednak mieć pewność, że dobudowana część nie wpłynie na konstrukcję istniejącego szpitala, wykonuje się ekspertyzę wytrzymałości obiektu. Następnie dostarcza się dokumentację wykonawczą. Na jej podstawie przystępuje się do produkcji modułów przeznaczonych do montażu.

Jak wygląda rozbudowa?

Prefabrykaty wytwarza się w kontrolowanych warunkach, dostosowując do potrzeb inwestorów. Gotowe moduły zawierają ściany działowe, drzwi, okna, sufity, podłogi, niezbędne instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne, elektryczne oraz teletechniczne. W obiektach o specjalistycznym przeznaczeniu medycznym znajduje się ponadto: specjalistyczna aparatura, stoły operacyjne, zestawy endoskopowe, system przyzywowy umożliwiający komunikację pomiędzy pacjentami a personelem.

Ponieważ ponad 90% prac polega na produkcji modułów, roboty budowlane skracają się do minimum. Stworzone prefabrykaty transportuje się we wskazane miejsce i montuje, używając dźwigów. Rozbudowie nie towarzyszy hałas i brud porównywalny do placówek stawianych tradycyjnymi metodami. Adaptacja przestrzeni nie powoduje większych zakłóceń w funkcjonowaniu oddziałów szpitalnych.

Kiedy warto postawić na rozbudowę szpitala za pomocą modułów?

Moduły stosuje się, kiedy potrzebna jest rozbudowa istniejącej infrastruktury. Rozwiązanie idealnie sprawdza się także w sytuacjach kryzysowych, jak np. klęski żywiołowe i pandemia. W takich momentach liczy się szybkość realizacji i jednocześnie dostarczenie sterylnych obiektów pomagających w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Z modułów powstają m.in.:

  • gabinety zabiegowe,
  • sale intensywnej opieki medycznej,
  • bloki operacyjne,
  • izolatki,
  • oddziały ratunkowe,
  • laboratoria.

Warto zainwestować w moduły!

Rozbudowa szpitali z zastosowaniem modułów stwarza praktycznie nieograniczone możliwości – obiekty nadają się do swobodnej konfiguracji. Na uwagę zasługuje także o 50% krótszy czas realizacji w zestawieniu z tradycyjnym budownictwem. Inwestorzy doceniają również uniwersalność rozwiązań – w dowolnym czasie prefabrykaty można zdemontować i przetransportować w inne miejsce.