Ręczna myjnia samochodowa – jak prawidłowo nanieść powłokę ochronną po myciu?

Ręczna myjnia samochodowa – jak prawidłowo nanieść powłokę ochronną po myciu?

13 lipca 2021 0 By Anna Szafrańska

Ręczne mycie samochodu to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy zadbać nie tylko o czystość i estetykę auta, ale również o stan znajdującego się na karoserii lakieru. Dlatego też warto wybierać myjnie, w których sami możemy zadbać o nasze auta bądź też tam, gdzie są one myte ręcznie. Warto natomiast unikać myjni szczotkowych, gdyż mogą one powodować sporo dodatkowych zarysowań i uszkodzeń lakieru.

Mycie samochodu to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji karoserii. Gdy nasze auto jest brudne, nie jest to bowiem jedynie kwestia estetyki. Osiadający na karoserii brud, kurz, a także inne zanieczyszczenia mogą uszkadzać zewnętrzną powierzchnię lakieru, co generuje wiele dodatkowych uszkodzeń. Im częściej myjemy auto, tym większą możemy mieć pewność, że lakier jest właściwie chroniony. Oczywiście, pod warunkiem, że zarówno samo mycie, jak i późniejsza pielęgnacja będą wykonane z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów, łagodnych i delikatnych dla lakieru samochodowego i innych samochodowych części.

Jak nakładać powłoki ochronne?

Po umyciu samochodu dobrze jest nałożyć raz na jakiś czas powłokę ochronną, która stanowi zewnętrzną barierę chroniącą lakier samochodowy. Do wyboru mamy między innymi woski bądź inne specjalistyczne preparaty, które powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zarówno woski, jak i inne preparaty pielęgnacyjne powinny pochodzić od dobrych, sprawdzonych producentów, oferujących najwyższej jakości rozwiązania. Oszczędzanie na takich środkach nie jest dobrym pomysłem, gdyż może bardzo negatywnie wpłynąć na wygląd naszej karoserii. Powłoki pielęgnacyjne i ochronne powinny być nakładane na auto, które jest umyte, wysuszone i poddane procesowi glinkowania. Dzięki temu można mieć pewność, że na lakierze nie znajdują się żadne, nawet bardzo drobne zanieczyszczenia. Trzeba zadbać o to, by preparat nakładać również miękkimi ściereczkami i gąbkami, które nie pozostawiają żadnych zarysowań, a także by nakładać go równomiernie na wszystkich elementach karoserii.

A może trwałe zabezpieczenie lakieru?

Aby uniknąć regularnego nakładania środków ochronnych, można zdecydować się na trwałe zabezpieczenie lakieru za pomocą specjalistycznych powłok, zapewniających nawet kilkuletnie działanie. Do wyboru mamy między innymi powłoki z kevlaru, powłoki hybrydowe, ceramiczne czy kwarcowe. Są to środki specjalistyczne, które mają odpowiednie parametry techniczne, trwałość, wytrzymałość oraz odporność na działanie zarówno czynników atmosferycznych, jak i mechanicznych. Powłoka ochronna chroni przed kwaśnymi deszczami, promieniowaniem, zarysowaniami i obtarciami. Krótko mówiąc – dba o to, by w trakcie codziennego użytkowania lakier nie był narażony bezpośrednio na działanie jakichkolwiek zniszczeń. Taka forma zabezpieczenia auta, choć nie należy do tanich, jest niezwykle skuteczna. Można zapomnieć o regularnym nakładaniu wszelkich preparatów ochronnych nawet na kilka lat.