Pokój w domu seniora – jak powinien być umeblowany?

Pokój w domu seniora – jak powinien być umeblowany?

27 kwietnia 2021 0 By Anna Szafrańska

Domy seniora powstają w ostatnim czasie bardzo licznie, gdyż jest stale rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi opiekuńcze. W społeczeństwie jest wiele osób starszych, których rodziny nie mają możliwości zajmowania się nimi przez całą dobę. Aby taka osoba nie mieszkała samotnie, dobrym rozwiązaniem jest znalezienie jej odpowiedniego domu opieki. Zanim zdecydujemy się na konkretny ośrodek, sprawdźmy, czy na pewno będzie odpowiadał on potrzebom naszego seniora.

W domu seniora bardzo ważna jest przede wszystkim wykwalifikowana kadra opiekunów, którzy zapewnią osobom starszym opiekę przez całą dobę. Istotny jest dostęp do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do zajęć aktywizujących, a także możliwość realizowania własnych zainteresowań czy dostęp do kultury. Dom opieki z założenia ma być miejscem przyjaznym, w którym osoby starsze będą czuły się niema tak samo dobrze, jak we własnym domu. Bardzo ważne jest również wyposażenie pokojów mieszkalnych, które nie powinny wyglądać jak szpitalne sale, a przede wszystkim przypominać domowe warunki.

Wyposażenie pokoju w domu seniora

Pokoje w domach dla seniorów bywają różne – w niektórych osoby starsze mają do dyspozycji pomieszczenia wyłącznie dla siebie, w innych natomiast mieszkają po dwie osoby. Wyposażenie powinno być dostosowane do konkretnych potrzeb. Jeśli mamy do czynienia z osobą chorą i leżącą, powinna mieć zapewnione odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, które będzie zapewniało prawidłową postawę ciała, ale również ułatwiało wykonywanie przy seniorze wszystkich czynności pielęgnacyjnych. Jeśli seniorzy są chodzący, łóżka mogą być zwykłe, ale oczywiście komfortowe, wygodne, z dopasowanymi materacami. Warto zadbać o to, by pokój wyglądał tak, jak w domu. Ważna jest kolorystyka ścian, wygodne, funkcjonalne meble, ładna aranżacja okna, a także detale dekoracyjne, obrazki czy inne elementy, które tworzą domową atmosferę. Pokoje powinny być z dostępem do łazienek, które również muszą być wyposażone z myślą o seniorach. Najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa – wszelkie uchwyty, zamocowania, maty antypoślizgowe, co pozwoli na bezpieczne korzystanie z sanitariatów.

Warto, aby w pokoju seniora zadbać o odpowiednie oświetlenie. Praktycznym rozwiązaniem zawsze może się okazać lampa stojąca.

Warto sprawdzać przed wybraniem domu

Umieszczenie seniora w domu opieki jest sporym przeżyciem nie tylko dla osoby starszej, ale również dla jej bliskich, którym zależy na jak najlepszej opiece. Bez względu na to, czy interesuje nas dom spokojnej starości Łódź czy ośrodek w innej lokalizacji, sprawdzajmy bardzo dokładnie warunki, jakie panują w interesującym nas ośrodku. Warto przyjrzeć się częściom wspólnym, ale również pokojom, w których mieszkają seniorzy. Dobrym pomysłem jest osobista wizyta w ośrodku, a nie jedynie przeglądanie katalogów czy stron internetowych domów opieki. Jeśli zobaczymy ośrodek na żywo, będziemy mogli na własne oczy przekonać się, czy to, co znajduje się w reklamach, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Im dokładniej sprawdzimy wybrany dom seniora, tym większą możemy mieć pewność, że nasz bliski będzie miał zapewnione godziwe warunki do codziennego życia.