Odpady budowlane – w jaki sposób poprawnie je segregować?

Odpady budowlane – w jaki sposób poprawnie je segregować?

30 kwietnia 2021 0 By Redakcja

Odpady budowlane to codzienność na placach budowy, a także przy remontach i pracach wykończeniowych. Warto zadbać o to, by były właściwie segregowane i wywożone w miejsce składowania, utylizacji bądź też recyklingu. Okazuje się bowiem, że to, co powszechnie uznajemy za odpady, może być dobrym materiałem do tworzenia innych materiałów budowlanych.

Aby właściwie segregować odpady budowlane i inne, dobrze jest zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami. Są one dosyć restrykcyjne, nakazują prowadzenie elektronicznej ewidencji odpadów, a także wywożenie ich w przeznaczone do tego miejsca. Nie wszyscy stosują się do tych przepisów, o czym może świadczyć liczba dzikich wysypisk czy tony gruzu, na które można trafić na polach czy na skrajach lasu. Takie działania są nie tylko nieetyczne i niezgodne z ochroną środowiska, ale również zagrożone dosyć poważnymi karami.

Właściwe segregowanie na etapie prac budowlanych

Odpady budowlane warto segregować już w momencie, gdy one powstają. Do kontenerów czy worków na gruz powinny trafiać wyłącznie elementy, do których takie pojemniki są przeznaczone. Są to między innymi gruz, cegły, pustaki, piasek, a także inne produkty, które powstają przy budowie, rozbiórce oraz pracach remontowych. Najlepszym rozwiązaniem na legalne usuwanie odpadów jest korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm, które mają stosowne uprawnienia, kwalifikacje, a także możliwości techniczne. Usuwanie odpadów wymaga podstawienia dużych, pojemnych pojemników, które następnie trzeba odebrać przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Konieczne są samochody ciężarowe, a także urządzenia potrzebne do załadunku i właściwego transportu. Inwestując w usługi sprawdzonej firmy wywozowej można mieć pewność, że odpady są traktowane tak, jak powinny i trafiają do miejsca przeznaczenia, a nie na różne nielegalne wysypiska.

Uważnie wybieraj firmę wywozową

Aby mieć pewność, że odpady będą usuwane na bieżąco, zgodnie z harmonogramem oraz z przepisami prawa, warto spędzić nieco czasu na poszukiwaniu firmy, która kompleksowo zajmuje się tego rodzaju usługami. Na rynku budowlanym z roku na rok jest takich firm coraz więcej, jednak nie wszystkie świadczą usługi na tak samo wysokim poziomie. Na https://gruzex-lodz.pl/ znajdziemy profesjonalne usługi, z których mogą skorzystać klienci prywatni i biznesowi z Łodzi i okolic miasta. Firma podstawia odpowiedniej wielkości kontenery, odbiera je po zapełnieniu, prowadzi szczegółową ewidencję odpadów i dopełnia wszelkich starań, by realizować usługi na wysokim poziomie. Jeśli chcemy, by odpady były wywożone naprawdę sprawnie, przy wyborze oferty konkretnej firmy nie kierujmy się ceną usług, a przede wszystkim doświadczeniem, renomą, czasem obecności na rynku, a także opiniami tych klientów, którzy już z usług danej firmy korzystali i są z nich w stu procentach zadowoleni.