Outsourcing usług BHP – czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Outsourcing usług BHP – czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

3 grudnia 2020 0 By Anna Szafrańska

Na rynku powstają rozmaite firmy outsourcingowe, a z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Outsourcing to najkrócej mówiąc przekazywanie realizacji określonych zadań oraz projektów firmie zewnętrznej. Usługi outsourcingowe mogą dotyczyć między innymi obsługi BHP danego przedsiębiorstwa. Decydując się na takie rozwiązanie, właściciel firmy powierza nadzór, doradztwo oraz kontrolę w zakresie BHP doświadczonym specjalistom, którzy są na bieżąco z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie zalety ma outsourcing BHP i na czym dokładnie polega?

Outsourcing usług BHP – jakie korzyści przynosi firmie?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że przestrzeganie w firmie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to sprawa ogromnej wagi. Chodzi w końcu o zdrowie, bezpieczeństwo, a nawet życie zatrudnionych w niej osób. Poza tym instytucje państwowe regularnie kontrolują warunki pracy w przedsiębiorstwach, a pracodawca, który nie dba o stosowanie się do przepisów BHP, naraża się na przykre konsekwencje. Z drugiej strony zatrudnienie na etacie specjalisty BHP wiąże się ze sporymi kosztami. Z tego względu wielu przedsiębiorców powierza obsługę BHP profesjonalnej firmie. Dzięki temu pracodawca zaoszczędza nie tylko pieniądze, ale również czas. Bez przeszkód może skupić się na rozwoju firmy i realizacji jej celów. Jednocześnie jest spokojny o bezpieczeństwo swoich pracowników, ponieważ ma świadomość, że obsługą BHP zajmują się prawdziwi profesjonaliści. Outsourcing BHP to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla małych i średnich firm, jednak duże przedsiębiorstwa również odniosą z niego wiele korzyści. Należy przy tym zaznaczyć, że nawet wtedy, gdy pracodawca powierza obsługę BHP firmie zewnętrznej, nadal jest on odpowiedzialny za stan BHP we własnym zakładzie pracy.

Co wchodzi w zakres obsługi BHP dla firm?

Przedsiębiorca może zdecydować, czy chce skorzystać z zewnętrznej obsługi BHP jednorazowo – kiedy zachodzą jakieś szczególne okoliczności – czy też stale. Fachowy outsourcing BHP to kompleksowa opieka, nadzór oraz doradztwo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obejmuje między innymi przeprowadzanie wymaganych szkoleń wstępnych i okresowych dla pracowników, a także szkoleń dla pracodawców. Firma zewnętrzna może zająć się także regularną kontrolą i audytem BHP oraz przygotowaniem szczegółowych instrukcji dotyczących sposobu wykonywania pracy na określonych stanowiskach. Poza tym outsourcing BHP niejednokrotnie obejmuje także opracowanie wymaganej dokumentacji, wykonywanie badań środowiskowych, dokonywanie oceny ryzyka zawodowego, a także reprezentowanie danego przedsiębiorstwa przed instytucjami kontrolnymi.