Opiekunka osób starszych – zawód przyszłości, o którym warto pomyśleć już dziś

Opiekunka osób starszych – zawód przyszłości, o którym warto pomyśleć już dziś

25 października 2022 0 By Anna Szafrańska

 

Badania pokazują, że społeczeństwo nieuchronnie się starzeje. Już teraz w wielu państwach zachodniej Europy odsetek seniorów na tle ogółu społeczeństwa budzi obawy o przyszłość. Oznacza to bowiem kłopoty z systemem emerytalnym, ale także konieczność zorganizowania systemowej opieki nad osobami starszymi. Te statystyki nie są powodem do radości. Niemniej wskazują pewien kierunek na rynku pracy – pożądanym zawodem zawsze będzie opiekunka osób starszych.

Kto może zostać opiekunką osób starszych?

Wcale nie musisz być wykwalifikowaną pielęgniarką, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie. Oczywiście wykształcenie medyczne będzie dodatkowym atutem, ale nie jest konieczne. Być może nabyłaś doświadczenie, kiedy zajmowałaś się schorowaną babcią lub wymagającym opieki rodzicem. To bardzo dobre podstawy do rozpoczęcia zawodu profesjonalnej opiekunki.

Ważne są tak zwane umiejętności miękkie, a więc:

  • wysoka kultura osobista
  • empatia i wyrozumiałość
  • łatwość nawiązywania kontaktów
  • cierpliwość
  • miłe usposobienie i pozytywne podejście do życia.

Bardzo ważna jest również dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Przyda się też prawo jazdy, a w przypadku pracy za granicą – przynajmniej komunikatywna znajomość języka obcego.

Zawód opiekunki – jak zacząć?

Na początek najlepiej zgłosić się do dobrej agencji, takiej jak agencja opiekunek Jelenia Góra. Agencja opiekunek osób starszych zapozna się z twoim zgłoszeniem i dobrze przygotuje cię do podjęcia pierwszej pracy. Ponadto zespół czuwa nad bezpieczeństwem zatrudnianych opiekunek i wspiera je na każdym etapie. Agencja opiekunek Jelenia Góra oferuje zatrudnienie w domach seniorów na terenie Niemiec i Polski.

Dla kandydatek na stanowisko opiekunki bardzo ważna jest możliwość idealnego dobrania oferty do jej potrzeb. Nie musisz się zatem martwić, że jako niedoświadczona osoba trafisz do domu bardzo wymagającego seniora. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na pracę w Niemczech, to będziesz mieć możliwość powrotu do Polski co kilka tygodni.

Dodatkowo agencja opiekunek osób starszych zapewnia szkolenia, z których warto korzystać, by podnosić kompetencje. Praca za granicą wymaga też znajomości języka obcego, a zatem warto szlifować niemiecki. Nie martw się jednak, że się nie dogadasz. Seniorzy są bardzo wyrozumiali i wystarczy im opiekunka, która potrafi podstawowe zwroty. Warto też spojrzeć na to z innej strony – codzienny kontakt z osobami niemieckojęzycznymi to doskonała okazji do nauki.

Jakie obowiązki ma opiekunka osób starszych?

Jak wspomnieliśmy – oferta agencji opiekunek jest bardzo szeroka i dostosowana do kompetencji opiekunki. Zakres obowiązków uzależniony jest natomiast przede wszystkim od stanu zdrowia i mobilności seniora. Wiele osób starszych potrzebuje przede wszystkim towarzystwa – do obowiązków może wówczas należeć wspólne wyjście na spacer.

Oczywiście senior wymaga też wsparcia w wykonywaniu codziennych obowiązków domowych czy przygotowywaniu posiłków. Niekiedy trzeba posprzątać mieszkanie, zrobić zakupy czy zawieźć osobę starszą do lekarza. Zakres obowiązków jest zatem ustalany indywidualnie, z uwzględnieniem potrzeb seniora i oczekiwań jego rodziny.