5 wskazówek, jak dobrze oświetlić biuro

5 wskazówek, jak dobrze oświetlić biuro

20 października 2022 0 By Redakcja

W oświetleniu biura kryje się więcej, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. W ostatnich latach zmieniły się standardy energetyczne i oświetlenia biurowego, a także przestrzeni biurowej i designu. Wybór odpowiednich świateł i opraw może spowodować rozważenie pomysłów wykraczających poza początkową moc wyjściową lumenów. Jaki kolor i jasność tworzą pożądane poziomy oświetlenia w biurze? Jak światło zmienia produktywność pracowników? Zmieniając lub wybierając oświetlenie, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie poruszane w tym artykule.

Wskazówka #1 Zapoznaj się z normami BHP

Referencyjne standardy oświetlenia, które pomogą zapewnić równomierne oświetlenie w miejscu pracy to najlepszy punkt wyjścia do tego, jakie lampy do biura wybrać. Aby zmniejszyć problemy związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem, regularnie sprawdzaj wszystkie oprawy oświetleniowe i używaj światłomierza do pomiaru poziomu oświetlenia. Układy oświetlenia biurowego powinny również uwzględniać cienie rzucane przez ściany boksów lub ścianki działowe i być dostosowane, aby zminimalizować te problematyczne obszary.

Wskazówka #2 Stawiaj priorytet na zdrowie i wydajność pracowników

Światło może mieć ogromny wpływ na zdrowie i produktywność pracownika. Zalecane są okna lub świetliki, które mogą rozjaśnić miejsce pracy, ale sztuczne światło o odpowiedniej jasności i kolorze może dać pracownikom bardzo potrzebne wsparcie. Korzystanie z oświetlenia o niższej temperaturze w obszarach, w których pracownicy wykonują skoncentrowane zadania, może:

  • zwiększyć czujność,

  • zmniejszyć zmęczenie,

  • zwiększyć ogólną produktywność.

Zainstalowanie cieplejszego oświetlenia w miejscach takich jak pokoje socjalne i sale konferencyjne może promować komfort i relaks.

Wskazówka #3 Postaw na stacje robocze na planie otwartym

Przestrzenie biurowe ewoluują z indywidualnych boksów na rzecz środowiska typu open office. W tym otwartym środowisku oświetlenie otoczenia pomaga stworzyć poczucie jedności i wspólnoty w pomieszczeniu i wśród pracowników. Powinno zapewniać najbardziej bezpośrednie światło na stanowisku pracy, jednocześnie pozwalając na naturalne przyciemnione miejsca w obszarach przejścia. Zapewnienie indywidualnego oświetlenia zadaniowego pozwala pracownikom dostosować osobiste stanowiska pracy do swoich potrzeb i preferencji.

Wskazówka #4 Dopasuj oświetlenie pod pracę na komputerze

To, gdzie umieszczony jest komputer może odgrywać istotną rolę w ustalaniu poziomów oświetlenia w biurze. Komputery nie powinny być ustawiane pod kontrastującym źródłem światła, takim jak okno lub bezpośrednio pod linią wzroku. Oświetlenie zadaniowe powinno mieć możliwość regulacji położenia, aby można było łatwo naprawić ewentualny dyskomfort.

Wskazówka #5 Nie zapomnij o energii i oszczędności

Oświetlenie może i wpływa na wynik finansowy. Bez względu na rodzaj lampy używanej w Twoim biurze, jej eksploatacja kosztuje pieniądze i energię. Staraj się więc stawiać na maksymalizację efektywności energetycznej planując projekty oświetlenia biurowego.