Odkurzacz z funkcją prania czy myjka parowa – co do samochodu?

Odkurzacz z funkcją prania czy myjka parowa – co do samochodu?

7 września 2021 1 By Anna Szafrańska

Pranie tapicerki samochodowej to spore wyzwanie, z którym wielu kierowców ociąga się maksymalnie i odwleka w czasie. Wyprana tapicerka wymaga bowiem czasu, aby wyschnąć i móc z niej w pełni korzystać. Okazuje się jednak, że pranie nie jest jedynym sposobem na odświeżenie wnętrza auta, pozbycie się alergenów i drobnoustrojów.

Kierowcy, którzy chcą wyczyścić tapicerkę samochodową, najczęściej decydują się na korzystanie ze specjalnych odkurzaczy z funkcją prania. To dobre rozwiązanie, gdyż pozwala w krótkim czasie odświeżyć materiał, a także usunąć z niego plamy, zabrudzenia czy alergeny. Minusem odkurzacza z funkcją prania jest fakt, że do czyszczenia używa wody, którą tapicerka w dużym stopniu chłonie. Nic więc dziwnego, że po praniu wszystko jest mokre, a co za tym idzie – nie da się korzystać w pełni z auta. Pranie za pomocą odkurzacza z funkcją prania najlepiej jest wykonywać w sezonie letnim, gdyż wtedy tapicerka najszybciej schnie. Pranie w zimie, zwłaszcza jeśli robimy to na świeżym powietrzu, może wyłączyć nam auto z użytkowania na wiele dni.

Pranie przy użyciu myjki parowej

Korzystanie z odkurzacza piorącego nie jest na szczęście jedynym sposobem na wypranie tapicerki w samochodzie. Dobrym, sprawdzonym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem może być mobilna myjka parowa, dzięki której cały proces prania można znacznie skrócić. Myjka parowa wykorzystuje gorącą parę podgrzewaną do temperatury nawet 180 stopni. W takich warunkach jony minerałów znajdujących się w wodzie zyskują spora energię wewnętrzną, a także prędkość i mają zdolność do rozbijania zabrudzeń, a także błon komórkowych wszelkich drobnoustrojów. Pranie za pomocą pary pozwala więc na bardzo skuteczne czyszczenie, a jednocześnie na dezynfekcję. Co więcej, dzięki parze nie trzeba obawiać się, że tapicerka będzie bardzo długo schła. Ten proces będzie znacznie krótszy niż w przypadku prania przy użyciu odkurzacza piorącego.

Bezpieczne i ekologiczne myjki

Rozpatrując wybór między odkurzaczem piorącym a myjką na parę wodną, warto również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo stosowania oraz proekologiczne rozwiązania. Przy użyciu myjki z parą nie ma konieczności używania detergentów, a jeśli już po nie sięgamy, są to zwykle bardzo delikatne, naturalne preparaty. Wybierając myjkę z parą możemy więc zadbać o środowisko, a także o komfort użytkowników auta. Po praniu parą nie pozostaje bowiem we wnętrzu auta żaden chemiczny zaduch i nieprzyjemny zapach. Myjnie parowe są obecnie coraz bardziej popularne, dlatego też możliwości prania za pomocą pary mamy z roku na rok coraz więcej. Choć nie są one jeszcze tak dostępne, jak tradycyjne myjnie, można się spodziewać, że z biegiem czasu będzie się to zmieniać. Zalety czyszczenia za pomocą pary są bowiem tak różnorodne, że nie sposób ich pominąć przy wyborze odpowiedniego sposobu czyszczenia samochodu i nie tylko.