Ocieplenie dachu

Ocieplenie dachu

15 czerwca 2021 0 By Redakcja

Dach to jeden z najistotniejszych elementów domu, a zarazem jeden z elementów, przez który ucieka najwięcej ciepła. Szacuje się, że ok 30% utraty ciepła domu, ma miejsce właśnie poprzez dach. Inwestując w odpowiednie, profesjonalne jego ocieplenie, zyskujemy tak naprawdę zwrot inwestycji – obniżamy bowiem rachunki za ogrzewanie. Warto inwestować w najlepsze materiały i zniwelować współczynnik utraty ciepła. Znalezienie odpowiedniej ekipy dekarstwo szczecin to podstawa, aby dokonać odpowiedniego ocieplenia.

Jakie są rodzaje ocieplenia?

Każdy profesjonalny dekarz Szczecin, będzie w stanie doradzić odpowiedni rodzaj ocieplenia. Wybór będzie leżał między ociepleniem międzykrokwiowym i ociepleniem nakrokwiowym, oczywiście każde z nich ma swoje wady oraz zalety. Metoda izolacji międzykrokwiowych stosowana jest od wielu lat i jest wielokrotnie wykorzystaną ze względu na jej wiele zalet. Jednak nie jest metodą pozbawioną minusów. Istnieje bowiem ryzyko tworzenia się się mostków termicznych tuż nad krokwiami. Aby się przed tym ustrzec, stosuje się dodatkową warstwę wełny lub styropianu. Niestety nie zapobiega to tworzeniu się wilgoci, a wilgotna wełna, jak wiadomo traci swoje właściwości izolacyjne. I tu swoje zalety posiada ocieplenie nakrokwiowe, które jest równomiernie rozłożone na całym dachu u w którym nie musisz martwić się o mostki termiczne. Jest to droższe rozwiązanie, jednak coraz częściej wybierane, ze względu na estetykę, a także zwrot inwestycji dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem.

Wełna, styropian, a może pianka?

W dzisiejszych czasach do ocieplenia dachów oraz poddasza często wykorzystuje się wełnę mineralną. Wśród wielu producentów możesz znaleźć zarówno wełnę wykonaną z włókna szklanego, jak i z włókna skalnego. Wełna mineralna, jest przede wszystkim lekka i niepalna, co najważniejsze jest to również materiał, który nie przepuszcza pary wodnej i posiada bardzo silną izolację akustyczna i termiczną. Jeśli natomiast chodzi o styropian, jest to materiał coraz rzadziej wykorzystywany. Nie może niestety zapewnić izolacji akustycznej, posiada natomiast zalety silnej izolacji termicznej. Styropian jest również bardziej wrażliwy na odkształcenia jako materiał mniej sprężysty. Wełna również nie jest pozbawiona wad – podczas obróbki bardzo mocno pyli, co może być przede wszystkim nieprzyjemne podczas letnich upałów. Trzecim rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa wykorzystywana przy remont dachu szczecin. Inaczej nazywana jest pianką PUR. Jest to odpowiedni wybór przy nowoczesnych poddaszach, które mają mniej standardowe kształty. Na pewno wybierając odpowiedni materiał, należy skupić się na kosztach i własnych preferencjach. Z pewnością wełna mineralna i pianka PUR to inwestycja, która szybko się zwróci, więc są to rozwiązania godne polecenia.

Jak poprawnie zmierzyć powierzchnię do ocieplenia?

 

Biorąc pod uwagę działania dekarskie, rynny szczecin, a przede wszystkim ocieplenie poddasza i dachu – bardzo ważne jest odpowiednie wymierzenie powierzchni, którą będziemy ocieplać. Nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie, bowiem wiele osób myśli, że powierzchnia, która należy ocieplić jest ta sama jak górna kondygnacja. Jednak nie jest to tak dosłowne, w wyliczeniach należy pamiętać o wymiarach sufitu, skosów i całej powierzchni poddasza. W innym wypadku pomiar może być błędny i zakup odpowiednich materiałów, okaże się niepełny.