Czy Twój kominek jest trochę zaniedbany? Zapraszamy do lektury!

Czy Twój kominek jest trochę zaniedbany? Zapraszamy do lektury!

16 czerwca 2021 0 By Redakcja

Każdy kominek od czasu do czasu wymaga odpowiedniego czyszczenia. Pomaga to nie tylko w utrzymaniu dobrego wyglądu, ale także zapewnia, że ​​wszystko jest utrzymywane w należytym stanie. Jeśli chodzi o czyszczenie kominka, rodzaj ognia i materiał, z którego korzystasz, decydują o tym, jak najlepiej się do tego zabrać. Na przykład, jeśli masz marmurowy kominek, będziesz musiał szczególnie uważać, aby go nie zniszczyć. Jeśli okaże się, że Twój kominek wygląda na trochę zaniedbany, być może nadszedł czas, aby go wymienić. Może to być przypadek zwykłej aktualizacji otoczenia kominka lub odświeżenia pokoju za pomocą zupełnie nowego kominka.

Jak czyścić kominek gazowy?

Nie tylko kominki na paliwa stałe wymagają czyszczenia. Nawet jeśli Twój komin nie jest pełen sadzy, Twój kominek gazowy nadal będzie czerpał korzyści z regularnego czyszczenia, aby był jak najczystszy i wyglądał tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Chociaż gaz jest znacznie czystszy niż drewno czy węgiel i środek do czyszczenia kominka z sadzy nie będzie tutaj potrzebny, nadal będziesz musiał sprawdzać swój komin, najlepiej raz w roku. Dzieje się tak głównie z powodu gruzu, który może się gromadzić i powodować blokady. Innym problemem, który może wystąpić, jest to, że ptaki mogą tworzyć gniazda na kominie i uniemożliwiać odpowiednią wentylację.

Jeśli Twój komin się starzeje, możesz być podatny na wilgoć, dlatego najlepiej jest zlecić sprawdzenie go profesjonaliście przynajmniej raz w roku.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest sposób czyszczenia szyby w kominku gazowym. Z biegiem czasu szkło może wydawać się mętne z powodu uwięzienia kurzu. Nowe pożary gazowe również czasami stają się zamglone, ponieważ produkty użyte podczas jego tworzenia „wypalają się”. Dobre czyszczenie będzie konieczne, aby znów wyglądało to na zupełnie nowe!

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wyłączyć ogień i poczekać, aż całkowicie ostygnie, a następnie odciąć dopływ gazu, aby upewnić się, że nie ma wycieków gazu. Większość nowoczesnych kominków gazowych powinna umożliwiać łatwe zdjęcie szyby, jednak jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, spójrz na instrukcję, aby nie zrobić sobie krzywdy ani nie uszkodzić szyby.

Po wyjęciu szyby użyj środka do czyszczenia szyb kominkowych, aby wyczyścić wnętrze szyby. Nie należy używać zwykłego środka do mycia okien lub roztworu na bazie amoniaku, ponieważ spowoduje to reakcję z cząstkami spalania wewnątrz ognia, gdy się pali. Dobrym pomysłem jest również odkurzenie ozdobnych bali lub kamyków w kominku gazowym miękką szczotką przed ponownym ich złożeniem.

Jak czyścić kamienny kominek?

Czyszczenie wnętrza kamiennego kominka jest łatwym zadaniem. Upewnij się, że ogień został wygaszony przez około 12 godzin i połóż osłony ochronne wokół paleniska. W przypadku kamiennego kominka należy również nosić sprzęt ochronny, taki jak okulary ochronne, maskę przeciwpyłową i rękawice, ponieważ cząsteczki sadzy są rozbijane w powietrzu. Do czyszczenia odpowiednie są zarówno łagodne mydło, jak i uniwersalny środek czyszczący.