Narzędzia niezbędne w domowym warsztacie

Narzędzia niezbędne w domowym warsztacie

19 stycznia 2021 0 By Redakcja

Nawet będąc tylko domowym majsterkowiczem, powinieneś mieć odpowiednie narzędzia do pracy. Istnieje kilka akcesoriów, które stanowią absolutny “must have”, w każdym warsztacie. Co się zalicza do tego zestawu?

Podręczne narzędzia

Każdy warsztat można rozbudowywać i wzbogacać o nowe sprzęty. Podstawę stanowi jednak kilka narzędzi, które są niezbędne w drobnych naprawach.

 • Śrubokręty – trzeba mieć kilka rodzajów śrubokrętów. Najlepiej płaskich, krzyżakowych i do nietypowych główek. Te narzędzia różnią się między sobą wielkością, co czasami ma niebagatelne znaczenie.
 • Młotek – warto mieć przynajmniej jeden młotek ciesielski. Jest on bardziej funkcjonalny od ślusarskiego, bo posiada wcięcie w górnej części, które służy do wyrywania gwoździ.
 • Kombinerki – ten niewielki przyrząd jest nieoceniony w domowej skrzynce z narzędziami. Pomaga on usunąć krzywo wbity gwóźdź, służy do cięcia kabli, pozwala przytrzymać wkręcaną śrubę i gnie metal.
 • Poziomica – może być niewielka (50 cm – 1 m), pomoże zawiesić obraz, półkę i wypoziomować nóżki mebli.
 • Metrówka – miarka składana na pewno przyda się podczas domowych prac. Może być taśmowa albo składana.
 • Nóż – warto zaopatrzyć się w nóż segmentowy – z wymiennymi ostrzami. Jest on prosty w użyciu, stępione ostrze po prostu się odłamuje.
 • Klucz francuski lub szwedzki – używa się go przy pracach hydraulicznych. Przyda się do dokręcenia baterii w łazience albo odpowietrzania grzejników.

Jeśli zorganizujesz w warsztacie stół stolarski, koniecznie zakup imadło. Jest ono bardzo pomocne jeśli potrzebujesz mocnego chwytu podczas napraw.

Narzędzia Festool- elektronarzędzia, które warto mieć

kondensatory ceramiczneKompletując swój przydomowy warsztat, nie musisz od razu zaopatrywać się we wszystkie elektronarzędzia, które proponują markety budowlane. Warto jednak mieć pod ręką kilka podstawowych maszyn.

 • Wkrętarka akumulatorowa – stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego śrubokręta. Obecnie waga i rozmiary takich urządzeń są niewielkie. Można je nawet nazwać maszynami kieszonkowymi. Wkrętarka akumulatorowa działa szybko i jest prosta w obsłudze. Najlepiej wybierać produkty sprawdzonych producentów takich jak: https://seger.pl/narzedzia-festool.
 • Pilarka elektryczna – maszyna pozwala na cięcie drewna i płyt drewno podobnych w linii prostej. Jeśli Twój warsztat jest duży możesz postawić na pilarkę stołową – idealną do cięcia krawężników, listew i belek. Co ważne, niektóre modele mają nawet laserowy wskaźnik cięcia. Wysokiej klasy sprzętem są np. narzędzia Festool.
 • Szlifierka oscylacyjna – jest niezbędna do wygładzania powierzchni albo usuwania uporczywych zabrudzeń np. z drewna.
 • Wiertarka z udarem pneumatycznym – ma więcej zastosowań niż tradycyjna wiertarka. Doskonale radzi sobie podczas wiercenia w kamieniu, cegle, bloczkach silikonowych. Po wyłączeniu udaru można kontynuować pracę ze szkłem, drewnem i metalem.

Naprawa samochodu- które narzędzia trzeba mieć?

Jeśli masz samochód albo motocykl dobrze, jeśli zaopatrzysz się w narzędzia do naprawy pojazdów. Chodzi tutaj przede wszystkim o zestaw kluczy. Warto mieć pod ręką również kompresor (do pompowania kół) i prostownik (do ładowania akumulatora).

Odpowiednie wyposażenie warsztatu sprawi, że praca będzie łatwiejsza i często przyjemniejsza. Na rynku można znaleźć wypełnione już skrzynki z narzędziami, są one pierwszym krokiem w kompletowaniu sprzętu w Twoim warsztacie.