Na co zwrócić uwagę, decydując się na sprzedaż wycofanych banknotów?

Na co zwrócić uwagę, decydując się na sprzedaż wycofanych banknotów?

16 sierpnia 2022 0 By Redakcja

Czasem może zdarzyć się tak, że pośród posiadanej gotówki w zagranicznych walutach, znajdzie się i taka, którą wycofano już z obiegu. Jednym ze sposobów na dość szybkie pozbycie się poszczególnych egzemplarzy, jest i sprzedaż. Przedtem, dobrze jest wiedzieć jednak kilka rzeczy.

Jedną z nich, będzie dość prosta zasada: im posiadany pieniądz w papierowej formie jest starszy, tym lepiej. Owszem, zapewne znajdziemy sporo chętnych na funty czy franki w swych starszych wersjach, jednak to nie te bilony mogą cieszyć się największym zainteresowaniem. Pierwszeństwo w tym zakresie mogą wieść waluty, które całkowicie zniknęły już z finansowych rynków. Doskonałym przykładem będą tu niemieckie marki, włoski lir czy frank francuski. Zresztą: nie muszą być to wyłącznie waluty zagraniczne. Równie dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się choćby złote, pochodzące z różnych okresów naszego kraju. O to może być łatwiej o tyle, że wielu może mieć na swych strychach większe lub mniejsze sumy takich właśnie pieniędzy.

Podobnie co do samej waluty, sprawa ma się z rewersami i awersami w poszczególnych nominałach. Tutaj także rzadkość pewnych motywów w wielu przypadkach może odbić się na ostatecznej cenie za banknoty. Decydując się na sprzedaż, dobrze więc sprawdzić, które ze wzorów cieszą się szczególnym uznaniem kolekcjonerów.

Skoro już o sprawdzaniu mowa… Całkiem rozsądnym pomysłem – przynajmniej w teorii – wydaje się też ten, by zorientować się w rynkowych wartościach konkretnych banknotów. Nawet pobieżne (choć rzecz jasna dobrze byłoby nieco głębiej wniknąć w ten temat) rozeznanie da już niejaką pozycję negocjacyjną. Ponadto, dzięki temu niejako chronimy się przed ewentualną próbą zaniżenia końcowej ceny przez kupującego. Aby zorientować się jaką wartość wśród entuzjastów, mają poszczególne bilony, wystarczy sprawdzenie specjalistycznych stron internetowych. Niemniej przydatne okaże się także posiadanie wśród rodziny, czy znajomych osoby zorientowanej w tej dziedzinie.

Nie da się też ukryć, że czynnikiem determinującym to, za ile będziemy w stanie sprzedać banknot, będzie jego stan. Starajmy się więc, by nie uległ on rodzaju uszkodzeniom. Największym z nich, jest oczywiście ewentualne rozdarcie gotówki. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w klasery bądź inne pudełka tego typu. W końcu każdy kolekcjoner będzie zwracał uwagę, by jego zbiory prezentowały się jak najbardziej okazale.

Trzeba czasem jednak przygotować się i na możliwość, że banknotu nie uda się sprzedać wśród kolekcjonerów. Na szczęście i w takim wypadku nie trzeba załamywać rąk. Tu z pomocą przyjść mogą choćby kantory. Klient ma do wyboru dwie podstawowe usługi dotyczące wycofanych z obiegu banknotów. Pierwszą z nich jest wymiana pieniędzy na ich aktualny wariant. Drugą jest zaś sprzedaż bilonów w skupie. Jeśli zatem posiadacie stare waluty, jak na przykład stare wycofane franki szwajcarskie – odpowiedź jest tylko jedna – wystarczy odwiedzić kantor.