Metody ozdabiania dokumentów – złocenie i tłoczenie

Metody ozdabiania dokumentów – złocenie i tłoczenie

28 lipca 2023 0 By Redakcja

Podobnie jak sitodruk, tłoczenie i złocenie papieru na gorąco ma swoją historię. Chodzi o to, że nowoczesne złocenie i tłoczenie na gorąco, wbrew swojej dość prostej nazwie, to rozwinięty proces drukowania, który wymaga dobrej kontroli procesu, stabilności mechanicznej i bardzo dokładnych regulacji, aby uzyskać najlżejszy, konsekwentnie osiągalny odcisk – zwłaszcza względem formalnych dokumentów.

Złocenie i tłoczenie – co się za tym kryje?

Takie podejście często przywodzi na myśl prasy o dużym tonażu, wypalone obrazy, metalowe matryce i postrzępione krawędzie druku. Wysoki tonaż i poszarpane obrazy po prostu nie są częścią nowoczesnego procesu złocenia i tłoczenia. Obecne metody nakładania obejmują tradycyjną obróbkę prasową wraz z bardzo wysokiej jakości dekorowaniem obwodowym okrągłych, owalnych i kwadratowych wałków w jednej ciągłej operacji. W tych zastosowaniach nacisk druku nie jest już mierzony w tonach, ale raczej w gramach. Niektóre maszyny są w stanie monitorować nacisk drukowania za pomocą mierników siły w oprzyrządowaniu lub w głowicach napędzanych serwomechanizmem w pętli zamkniętej.

Niezależnie od sposobu – korzyści płynące z tłoczenia i złocenia dokumentów pozostają niezmienione

Jest to proces suchy, bardzo trwały i elegancki. Obraz jest termicznie stapiany z podłożem. Nawet po latach ekspozycji na zewnątrz lub całkowitej awarii i wypłukaniu pigmentu – zdobienie pozostaje czytelne. Chodzi o to, że złocenie i tłoczenie zaburza strukturę molekularną materiału za pomocą ciepła i topnienia powierzchni. Łącząc w ten sposób aktywowaną termicznie warstwę kleju folii bezpośrednio z dekorowanym podłożem. Jeśli zdecydujesz się ozdobić w ten sposób dokumenty firmowe – zrobisz wrażenie na każdym kliencie, kontrahencie czy dostawcy.

Złocenie i tłoczenie na gorąco – jak to się dzieje?

Tłoczenie i złocenie jest lepiej opisane jako selektywny proces wymiany ciepła. Przeniesienie następuje tylko wtedy, gdy matryca styka się z częścią. W najprostszej postaci tłoczenie i złocenie na gorąco wykorzystuje podgrzewaną matrycę, zwykle montowaną na górnej płycie prasy. Wielowarstwowa folia jest ściskana pomiędzy matrycą a detalem, który jest mocowany na stole roboczym prasy. Folia jest utrzymywana wciśnięta między matrycą a mocowaną częścią przez okres czasu znany powszechnie jako czas przebywania. Po zakończeniu czasu przebywania prasa otwiera się, a warstwy pigmentu folii są związane z częścią za pomocą ciepła i ciśnienia tylko tam, gdzie matryca zetknęła się z powierzchnią.

Folia nośna jest następnie zdejmowana z części w górę. Podczas operacji zdzierania zabarwione warstwy folii oddzielą się od nośnika tylko w obszarach, w których zastosowano ciepło i nacisk. Wstęga folii nie jest w rzeczywistości „wybijana” w obszarach styku matrycy, a raczej określone warstwy są aktywowane przez ciepło i nacisk, aby przylgnąć do części i uwolnić się z materiału wstęgi, na którym wykonana jest folia, czyli zazwyczaj folii poliestrowej. Po wydrukowaniu na zużytej folii widoczne będą obszary przezroczystego nośnika, z których został przeniesiony pigment. Na tym polega cała magia, a raczej sztuka zdobienia!

Budowanie marki przedsiębiorstwa. Co jest najistotniejsze?