Krzesło dla grafika komputerowego – czym powinno się charakteryzować?

Krzesło dla grafika komputerowego – czym powinno się charakteryzować?

27 lipca 2020 0 By Anna Szafrańska

Na pracę grafika komputerowego i rozwój zawodowy w tym kierunku decyduje się sporo osób. Jest to związane z wieloma możliwościami zatrudnienia zarówno w firmach, jak i na własny rachunek. Grafik komputerowy może liczyć na dobre i stabilne zarobki, nic więc dziwnego, że zawód cieszy się sporą popularnością. Minusem tej pracy może być natomiast spędzanie kilku lub kilkunastu godzin codziennie w pozycji siedzącej.

Graficy komputerowi, podobnie jak inne osoby, które pracują wyłącznie przed komputerem, są o wiele bardziej narażeni niż przedstawiciele innych zawodów na poważne problemy z kręgosłupem. Młodzi graficy zwykle jeszcze nie odczuwają większego dyskomfortu. Jednak po kilku lub kilkunastu latach siedzącej pracy przed komputerem z pewnością pojawią się dolegliwości ze strony kręgosłupa i narządów ruchu. Co prawda nie da się całkowicie wyeliminować ryzyko pojawienia się róż nich zwyrodnień, jednak można mocno je ograniczyć. Jednym ze sposobów jest wybór dobrego krzesła biurowego, specjalnie zaprojektowanego do długiej pracy przy komputerze.

Solidne, wygodne i ergonomiczne

Bez względu na to, czy pracę grafika wykonujemy w domu czy firmie, warto zadbać o dobrej jakości krzesło biurowe. Musi być ono solidnie wykonane, wygodne, odpowiednio szerokie, aby zapewniać prawidłową postawę ciała. Model do pracy przy komputerze powinien mieć regulowane siedzisko, zagłówek, oparcie, a także wygodne, szerokie podłokietniki zapewniające oparcie dla rąk w czasie pracy przy komputerze. Krzesła do pracy przy komputerze możemy znaleźć w wielu salonach meblowych, jednak najlepszą opcją jest wybranie tego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu ergonomicznych mebli. Dobry fotel biurowy to wybór na lata, nie należy na nim oszczędzać ani kierować się przy wyborze kryterium ceny. Najtańsze modele foteli biurowych są zwykle dosyć awaryjne, pełne niedoróbek i dosyć szybko stają się zupełnie bezużyteczne w użytkowaniu. Nie warto więc oszczędzać na jakości, gdyż szybko będziemy musieli kupić kolejny model biurowego krzesła.

Warto mieć miejsce stworzone do pracy

Graficy komputerowi, którzy wykonują swoją pracę w domu, powinni sobie stworzyć odpowiednie warunki do codziennego wykonywania obowiązków zawodowych. Dobrze jest wydzielić jedno pomieszczenie w mieszkaniu na pokój do pracy, dzięki czemu będziemy mieć spokój, możliwość skupienia się i skoncentrowania na konkretnym zadaniu. Poza fotelem biurowym, w miejscu pracy potrzebne będzie duże, rozłożyste biurko, na którym zmieści się sporo biurkowych i komputerowych sprzętów. Uzupełnieniem wystroju mogą być natomiast szafy lub regały biurowe, które są niezbędne do przechowywania dokumentów. Im lepiej zagospodarujemy sobie własną przestrzeń do pracy, tym lepiej będziemy się w niej czuć. A to z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na kreatywność, motywację oraz codzienną chęć do pracy.