Jak wybrać najlepszy materac do łóżek szpitalnych?

Jak wybrać najlepszy materac do łóżek szpitalnych?

7 lipca 2020 0 By Redakcja

Materace do łóżek szpitalnych, znane również jako materace terapeutyczne lub medyczne, mają zwykle większą grubość si można je znaleźć zarówno w warunkach klinicznych, jak i domowych, aby zapewnić komfort i wsparcie pacjentom i bliskim.

Rodzaje materacy do łóżek szpitalnych

Materace ze sprężynami wewnętrznymi są na ogół najbardziej ekonomicznym wyborem. Zbudowany z równomiernie rozmieszczonych kieszeni między sprężynami, ten materac może być dość miękki lub raczej twardy, w zależności od osobistych preferencji. Takie materace z wewnętrznymi sprężynami najlepiej nadają się dla pacjentów, którzy są mobilni przez kilka godzin dziennie i nie są przykuci do łóżka.

Materace piankowe są również ekonomiczne i lżejsze od sprężyn wewnętrznych. Nie oddychają tak dobrze, jak sprężyny wewnętrzne, ale absorbują wstrząsy spowodowane ruchem. Wiele z nich zostało zaprojektowanych w celu przesunięcia masy ciała użytkownika, zapobiegając odleżynom i dlatego takie materace sklep producenta są często rekomendowane.

Materace o niskiej utracie powietrza są przeznaczone dla pacjentów o ograniczonej mobilności z odleżynami. Zmniejszają nacisk na obszary obciążone i zmniejszają wilgotność skóry. Wiele z nich jest „strefowych” dla punktów nacisku, w których często pojawiają się odleżyny.

Materace o zmiennym ciśnieniu zapewniają korzyści wynikające z zastosowania materaca o niskiej utracie powietrza, jednocześnie wspomagając krążenie. Naprzemienne napełnianie i opróżnianie komórek powietrznych delikatnie przenosi ciężar osoby, zapobiegając ciągłemu naciskowi na wrażliwe odleżyny. Ten rodzaj materaca pomaga w utrzymaniu ruchu wydzieliny płucnej i innych płynów ustrojowych i zwykle ma obwody boczne, aby zapobiec staczaniu się pacjenta z materaca.

Funkcje, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca szpitalnego

Rozmiar pacjenta: średni, wysoki czy bariatryczny?

Większość materacy ma różne długości, aby pomieścić użytkowników o różnym wzroście. Wybierając materac do łóżek szpitalnych, warto kierować się przede wszystkim jedną zasadą: wybierz materac nieco dłuższy niż wzrost użytkownika. Warto zauważyć, że materace bariatryczne (zaprojektowane specjalnie dla cięższych pacjentów) są dostępne zarówno w modelach piankowych, jak i odciążających.

Potrzeba czyszczenia: częste czy rzadkie?

Dla pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu materac z antybakteryjnymi osłonami i szwami jest koniecznością – zarówno dla zdrowia pacjenta, jak i opiekuna. Wiele materacy szpitalnych dostępnych obecnie na rynku spełnia ten wymóg. Będziesz także chciał poszukać materacy i pokrowców, które są wodoodporne i odporne na plamy.

Przydatność materaca: krótkoterminowy czy długoterminowy?

Być może szukasz materaca, z którego Ty lub ktoś bliski będziecie mogli korzystać przez długi czas, na przykład w przypadku chorób przewlekłych lub zwyrodnieniowych. Możesz też po prostu potrzebować wygodniejszej opcji na okres rekonwalescencji po chorobie lub urazie. Tak czy inaczej – trzymaj się budżetu.