Awaria w domu: zadzwonić po fachowca czy naprawiać samemu?

Awaria w domu: zadzwonić po fachowca czy naprawiać samemu?

7 lipca 2020 0 By Redakcja

Podejmując się pracy samodzielnie, możesz zaoszczędzić pieniądze na kosztach pracy i cieszyć się pracą wykonaną własnymi rękami. Ale rzeczywistość jest taka, że niektóre projekty lepiej pozostawić ekspertom. Profesjonalni wykonawcy radzą sobie z zadaniami skomplikowanymi, czasochłonnymi lub wręcz nieprzyjemnymi. Niezależnie od tego, czy planujesz wyremontować cały dom, czy tylko przebudować część jednego pokoju, zechcesz dokonać mądrego wyboru między zrobieniem tego samodzielnie a zatrudnieniem i opłaceniem profesjonalisty, takiego jak elektryk z https://www.wroclaw-elektryk.com/.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać.

Kiedy warto spróbować DIY?

pistolety do malowaniaProjekt jest na tyle mały, że można go szybko zrealizować? Jeśli tak – to warto poświęcić trochę czasu na zbadanie pracy związanej z majsterkowaniem, zanim zaczniesz. Jeśli chcesz na przykład pomalować swoją sypialnię, może być konieczne obejrzenie filmów instruktażowych, przeczytanie o wyborze farb i poproszenie sprzedawców farb o radę. Jeśli chcesz nauczyć się jak zrobić to samodzielnie, projekt „zrób to sam” może mieć sens.

Możesz też wziąć się za taki projekt, jeśli masz cierpliwość, aby popracować nad drobnymi błędami: być może będziesz musiał odbywać dodatkowe wycieczki do sklepu, ponieważ nie zmierzyłeś poprawnie ilości potrzebnego drewna? Możesz też odkryć, że farba wyschła nierównomiernie i będziesz musiał zacząć od nowa, aby uzyskać pożądany wygląd? Spodziewaj się, że Twój projekt DIY nie będzie doskonały za pierwszym razem. Pomoże Ci, jeśli jesteś wystarczająco elastyczny, aby radzić sobie z drobnymi błędami. W innym wypadku – zadzwoń po fachowca.

Kiedy najlepiej zatrudnić wykonawcę?

Błąd miałby poważne lub katastrofalne konsekwencje: jeśli błąd spowodowałby, że Twój dom byłby niebezpieczny – na przykład wadliwa instalacja elektryczna, która mogłaby spowodować pożar – nie warto ryzykować zrobienia tego samodzielnie, ale koniecznie trzeba go oddać w ręce specjalistów takich jak www.hydraulik-wroclaw.com.

Zlecaj również projekty, które mogą wpłynąć na samopoczucie Twojej rodziny lub których naprawienie byłoby kosztowne, gdyby nie zostały wykonane prawidłowo. Renomowani wykonawcy będą mieli ubezpieczenie i zaoferują gwarancję na swoją pracę, która chroni Ciebie jako właściciela domu. Jeśli popełnią błąd lub gorzej, zniszczą Twoją własność, zapłacą za rozwiązanie problemu.

Remont domu wymaga pozwoleń: wiele miejscowości wymaga pozwoleń na prace elektryczne, konstrukcyjne i inne duże prace. Warto skontaktować się z władzami miasta i zapytać lokalnych wykonawców, które licencje na przebudowę są wymagane w Twojej okolicy. Te prace zazwyczaj wymagają specjalistycznej wiedzy, więc lepiej jest pozwolić profesjonaliście zająć się pracą.

Czasem też lepiej spędzaj czas na czymś innym: zapłacenie wykonawcy może zwolnić Cię na inne czynności, takie jak spędzanie więcej czasu z rodziną. Jeśli cenisz sobie te inne czynności, warto zatrudnić profesjonalistę.

W niektórych przypadkach możesz wykonać niektóre części przebudowy lub ulepszyć samodzielnie, współpracując jednocześnie z ekspertem.