Jak sobie poradzić z uszkodzeniem włosów?

Jak sobie poradzić z uszkodzeniem włosów?

25 lipca 2022 0 By Redakcja

Czy kiedykolwiek spojrzałaś na swoje zdjęcie i byłeś całkowicie powalona widocznymi uszkodzeniami włosów, zastanawiając się, jak długo pozostawało to niezauważone? Na dobre lub na złe, kultura włosów rozwinęła niemal transakcyjny związek z uszkodzeniem włosów, aby uzyskać określone kolory, tekstury i wygląd. Wiemy, że wiele rzeczy, które robimy z naszymi włosami, jest szkodliwych, ale i tak je robimy, ponieważ nadają nam wygląd, jakiego pragniemy.

W tym artykule dowiemy się, co powoduje największe uszkodzenia włosów i jak je rozpoznać, jakie rodzaje włosów są najbardziej podatne na uszkodzenia, a także przedstawimy szereg zabiegów na niszczenie włosów, które zapobiegają, zmniejszają i przywracają zdrowie twoich włosów. Zanurzmy się w temacie!

Źródło problemu: budowa włosów

Zanim dowiemy się o uszkodzeniu włosów, musimy przejść przez strukturę pojedynczego pasma włosów, aby zrozumieć, w jaki sposób może to mieć wpływ.

Każde pasmo włosów można podzielić na trzy części:

  • Ochronna warstwa zewnętrzna zwana naskórkiem

  • Gruba warstwa środkowa przechowująca pigment zwana korą

  • Najbardziej wewnętrzna warstwa zwana rdzeniem – której ludzie z cienkimi włosami często nawet nie mają.

Zdrowe, nawilżone kosmyki włosów mają gładką, zamkniętą łuskę. Zamknięte łuski są lśniące, gdy ich łuskowata struktura odbija światło w tym samym kierunku. Zdrowe, zamknięte łuski są również gładkie w dotyku i mniej podatne na plątanie i supłowanie. Z drugiej strony uszkodzone skórki mają uniesione łuski, przez co stają się szorstkie, matowe i podatne na plątanie się z innymi pasmami. Uszkodzone trzony są również bardziej podatne na jeszcze większe uszkodzenia, ponieważ są otwarte, pozostawiając niezabezpieczoną korę.

Co powoduje uszkodzenia włosów?

Istnieją trzy główne rodzaje uszkodzeń włosów, o których powinieneś wiedzieć:

  • Uszkodzenie mechaniczne

  • Uszkodzenia chemiczne

  • Uszkodzenie cieplne

Chociaż znajomość głównych rodzajów uszkodzeń włosów dobrze służy zdrowiu Twoich włosów, równie ważne jest rozpoznanie, które czynności związane ze stylizacją i pielęgnacją włosów są najczęstszymi przyczynami codziennych uszkodzeń.

Przykłady najczęstszych przyczyn uszkodzeń włosów

Gumki do włosów, kucyki i ciasne fryzury: Może nie być zaskoczeniem, że opaski do włosów i fryzury z wysokim napięciem obciążają pasma, szczególnie u nasady i mogą prowadzić do łamania. Zalecamy częstą zmianę stylu!

Jeśli potrzebujesz zebrania włosów z twarzy, odciągnij je na różne sposoby, aby zapobiec powtarzającemu się naprężeniu pojedynczej części. W dobrych sklepach fryzjerskich znajdziesz nie tylko wysokiej klasy kosmetyki i farby fryzjerskie, ale również szereg produktów do stylizacji włosów, które pomogą Ci uzyskać fantastyczny wygląd na co dzień.

Kolejna wskazówka: unikaj wiązania mokrych włosów w kucyk. Unikaj suszenia delikatnych włosów ręcznikiem! Zamiast tego wypróbuj ręcznik z mikrofibry lub starą koszulkę.

Czy szampon jest szkodliwy dla twoich włosów? Cóż, szampony chociaż usuwają zanieczyszczenia, usuwają również dobre, naturalne olejki, które wytwarza nasza skóra głowy, aby chronić naszą skórę i włosy. Dlatego kondycjonujemy – aby uzupełnić utraconą wilgoć i naśladować naturalną barierę, która została zmyta!

Czym powinna charakteryzować się dobra folia na tunel foliowy?