Czym powinna charakteryzować się dobra folia na tunel foliowy?
19 września 2022Tunele foliowe to rewelacyjna alternatywa dla szklarni, która także służy w dużej mierze do ochrony roślin. Aby jednak móc korzystać z tunelu przez wiele sezonów, trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej folii. To najważniejsza część tunelu, która ma wpływ na warunki panujące wewnątrz tej osłony. Co jest istotne w przypadku tego elementu? Jakie właściwości ma dobra folia na tunel foliowy? Co oznaczają poszczególne kolory i oznaczenia? Czytaj dalej, żeby poznać odpowiedzi na te pytania.
Właściwości dobrej folii
Uprawa roślin pod tunelem foliowym stwarza możliwość przyspieszenia zbiorów i to nawet o kilka tygodni, zwłaszcza jeśli mówimy o warzywach ciepłolubnych, do których zaliczają się pomidory, papryki, ogórki lub kapusty. Nie są to jednak jedyne okazy, które możesz uprawiać w tunelu. Możesz też hodować kwiaty ozdobne, zioła, warzywa przedplonowe, w tym rzodkiewkę oraz szpinak.
Kluczem do udanych upraw jest odpowiednia folia, więc jej wybór nie może być przypadkowy. Przede wszystkim musi ona być przeznaczona do zastosowań ogrodniczych oraz musi spełniać odpowiednie wymagania. Co jest istotne?
Spore znaczenie ma wytrzymałość folii oraz jej elastyczność. W trakcie jej eksploatacji będzie ona narażona na różne warunki atmosferyczne, w tym na silne podmuchy wiatru oraz ulewne deszcze. Aby wytrzymać wszystkie te czynniki, musi być ona odporna na rozdzieranie i rozciąganie.
Oprócz tego dobra folia powinna gwarantować ochronę przed działaniem promieni UV, izolację cieplną oraz zapewniać odpowiednią przepuszczalność światła. Tego typu folię zamówisz wyłącznie w specjalistycznych sklepach bądź u renomowanego producenta tuneli foliowych. Wybierając ich produkty, masz pewność, że nabyłeś folię wartą swojej ceny.
Oznaczenia na foliach do tuneli
Szukając odpowiedniej folii, na już pierwszy rzut oka zauważysz, że poszczególne modele różnią się kolorem pokrycia. Do wyboru masz folie białe lub zielone. Nie jest to jednak walor estetyczny, barwa folii podpowiada Ci, jaki ma rodzaj wtopionego wzmocnienia. Folia zielona jest trwalsza, a co za tym idzie odporniejsza na uszkodzenia, zwłaszcza na porywiste wiatry. Jest w stanie wytrzymać co najmniej 4 sezony. Mimo to częściej wybierana jest folia przeźroczysta, co ma związek z zapewnieniem roślin lepszego dopływu światła.
Folie na tunele posiadają również oznaczenia, które informują o ich stopniu stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV. Im wyższy jest stopień, tym lepiej powłoka zabezpiecza przed promieniami słonecznymi.
Na rynku znajdują się folie z oznaczeniami od UV2 do UV5. Liczba znajdująca się przy skrócie UV informuje Cię, ile sezonów wytrzyma dana folia. Przykładowo, folia z oznaczeniem UV5 będzie Ci służyć przez 5 sezonów, czyli 2,5 roku (w każdym roku są dwa sezony). Żeby prościej zidentyfikować ten parametr, można spotkać różne odcienie folii. Kolor niebieski przypisany jest oznaczeniu UV2, żółty oznaczeniu UV3, zielony oznaczeniu UV4, a różowy – UV5.