Inwestujemy w sprzęt do firmy – jaką żywotność mają maszyny laserowe?

Inwestujemy w sprzęt do firmy – jaką żywotność mają maszyny laserowe?

15 lutego 2021 0 By Anna Szafrańska

Maszyny laserowe to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej firm działających w branży przemysłowej, zwłaszcza tych, które zajmują się obróbka drewna, metalu czy innych tworzyw. Dzięki laserom można znacznie przyspieszyć poszczególne etapy prac, zminimalizować ilość odpadów, a także zadbać o jak największą precyzję wykonywanych elementów.

Urządzenia laserowe mają wiele zalet, jakich nie daje wykonanie ręczne czy przy użyciu tradycyjnych metod i narzędzi. Cięcie, grawerowanie, wypalanie laserem jest o wiele bardziej dokładne i zapewnia stuprocentową powtarzalność. A to oznacza, że jest możliwe wykonanie setek czy tysięcy elementów, które będą identyczne z dokładnością co do setnych milimetra. Co więcej, laserowa obróbka pozwala na uzyskanie skomplikowanych, oryginalnych kształtów, a także bardzo drobnych elementów, które trudno jest wykonywać przy użyciu tradycyjnych metod cięcia. Jedynym mankamentem urządzeń laserowych wydaje się ich cena – są na tyle drogie, że wiele firm decyduje się na korzystanie z zewnętrznych usług zamiast na zakup własnych urządzeń.

Żywotność maszyn laserowych

Jeśli chodzi o żywotność i bezproblemowe użytkowanie, maszyny laserowe są na naprawdę dobrym poziomie. Warto pamiętać, że są to urządzenia powstające według najnowszych technologii, zawierają świetne podzespoły, doskonałe komponenty i są wykonane z dbałością o wszystkie szczegóły. Dzięki temu urządzenia te mają wieloletnią gwarancję, a kupujący może mieć pewność, że na pewno nie będą problemowe czy awaryjne. Jeśli pojawi się jakakolwiek usterka, będzie można ja szybko usunąć w ramach prac serwisowych. Urządzenia laserowe zapewniają trwałą i wydajną pracę, są w stanie zastąpić działanie wielu innych urządzeń, dzięki czemu ich zakup – choć wiąże się ze sporymi kosztami – może być dla firmy wyjątkowo opłacalny. Oczywiście, pod warunkiem, że będzie to sprzęt nowej klasy, w pełni sprawdzony i pochodzący od renomowanego producenta.

Prawidłowa obsługa zwiększa żywotność urządzeń

Żywotność urządzeń laserowych jest uzależniona nie tylko od ich klasy czy marki, ale również od tego, w jaki sposób będą obsługiwane. Prawidłowa obsługa w dużym stopniu przekłada się na żywotność całego urządzenia. Jeśli więc firma inwestuje w nowoczesne, laserowe urządzenia, powinna zadbać o to, by ich obsługą zajmowały się osoby z uprawnieniami, przeszkolone do wykonywania konkretnych działań, potrafiące programować maszyny, a także zadbać o to, by na każdym etapie pracy działały bez zarzutu. Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne urządzenia nie do końca się sprawdzą, jeśli trafią w niepowołane ręce. Planując zakup urządzeń laserowych, warto jest od razu szukać kursów czy szkoleń, na które można oddelegować pracowników, którzy w przyszłości będą zajmowali się obsługą maszyn.