Garaż – postaw na jego szczegółowe wykorzystanie!

Garaż – postaw na jego szczegółowe wykorzystanie!

11 marca 2021 0 By Redakcja

Dla niektórych garaż to znacznie więcej niż miejsce do zaparkowania samochodu i przechowywania śmieci. Jeśli jesteś jedną z tych osób na pewno wiesz, że musiałeś się bardziej zastanowić jaki garaż wybrać. Dla entuzjastów samochodów jest to też miejsce do dbania o swój samochód, miejsce na obszerny zapas narzędzi. Dla stolarza jest to stolarnia z piłą stołową, systemem wentylacji i stołami warsztatowymi, gdzie można szczegółowo opisać najnowszy projekt. To miejsce, w którym mężczyźni mogą spędzać czas. Jest to odpowiednik typu narzędzia dla wykwintnej kuchni.

Ludzie wydają tysiące na swoje kuchnie, jako miejsce do gotowania, gromadzenia się i zapewniające pewien poziom komfortu. Dlaczego więc nie inwestują w swoje garaże? Poza podstawami czterech ścian i dachu, warsztat garażowy staje się drugim domem dla entuzjastów – mieści narzędzia, zabawki, stacje robocze i nie tylko. Nic więc dziwnego, że stary garaż powinien przechodzić od czasu do czasu poważną przebudowę.

Podstawy garażu

Projekt budowy nowego garażu wymaga tych samych podstawowych rozważań, co projekt budowy nowego domu – przygotowania terenu, pozwoleń, prac fundamentowych, konstrukcji szkieletowej, pokrycia dachowego i elementów mechanicznych. Większość garaży spoczywa na płytach, ale każdy system odwadniania warsztatu mechanika będzie wymagał bardziej rozległych wykopów, prac fundamentowych i systemów filtrowania oleju i tłuszczu. Wiedza o tym, w jaki sposób przestrzeń zostanie wykorzystana przed rozpoczęciem budowy, jest niezbędna.

Przestrzeń jest kluczowa dla każdej przestrzeni roboczej w garażu. Wysokość sufitu jest zwykle ograniczona przepisami. Jeśli winda nie jest częścią planu, strop o większej niż średniej wysokości byłby zbędny i niewykorzystany. Nadmiar przestrzeni oznacza również wyższe koszty ogrzewania i chłodzenia.

Podstawy wnętrza

Szafki, hydraulika, prąd, oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie, podłogi i wentylacja to podstawy. Oświetlenie i elektryczność to uniwersalna konieczność – także miejsce do przechowywania i warsztatu. Umywalka i łazienka utrzymują przestrzeń i samodzielne sprzątanie, dzięki czemu entuzjaści nie muszą realizować swoich projektów w domu. Do każdego mycia i woskowania wnętrza – to powinno być na liście. Gdy podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone, w miarę możliwości można wejść na wymyślne rzeczy. Na przykład dwusłupkowy, w pełni hydrauliczny podnośnik jest dla mechanika pracującego w świetle księżyca – jest tym, czym ogromna kuchenka gazowa z dwoma piekarnikami jest dla wyśmienitego kucharza. Jeśli tego potrzebujesz, zaplanuj to. Komputery są w kuchni, dlaczego miałbyś nie mieć swojego też i w warsztacie?

Projektowanie i planowanie garażu

Zaprojektuj swój warsztat tak, aby spełniał obecne i przyszłe potrzeby. Nie wszystko musi być zrobione natychmiast, ale stacja mycia i woskowania samochodów jest bezużyteczna, jeśli nie ma kanalizacji. Pomyśl o funkcjach, a następnie zaplanuj narzędzia i mechanizmy do ich obsługi. Architekt może pomóc przy projektach, funkcjach, układach i planach.