Farby do betonu – co musisz o nich wiedzieć?
26 sierpnia 2022Beton to materiał bardzo twardy i odporny na uszkodzenia. Jednak nie ma on zbyt wiele walorów estetycznych. Nie dziwi więc fakt, że ludzie coraz częściej decydują się na użycie farby do betonu, aby ozdobić szare i nijakie powierzchnie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, dlaczego barwniki tego rodzaju są chętnie wykorzystywane oraz jakie ich typy wyróżniamy. Pozwoli Ci to ocenić, który rodzaj farby jest niezbędny w Twoim domu.
Farby do betonu – informacje wstępne
Jak dobrze wiesz, beton to materiał pochodzenia naturalnego. Powstaje w wyniku zmieszania piasku, żwiru, wody oraz wcześniej przygotowanego cementu. Sprawia to, że po zaschnięciu, powierzchnia jest niezwykle twarda i odporna na uszkodzenia. Co jednak ważne, nie każdy beton jest taki sam. Różną się one swoją porowatością, a co za tym idzie, także wytrzymałością i charakterystycznymi cechami. Warto wiedzieć więc, jaki typ mamy u siebie w domu lub firmie, aby dobrze dobrać farby do betonu i oszczędzić sobie nieprzyjemnych niespodzianek.
Jakie farby do betonu wybrać?
Współcześnie półki sklepowe aż uginają się od różnorodnych produktów tj. farby do betonu czy impregnaty. Nie dziwi więc, że niedoświadczeni często nie wiedzą, który artykuł wybrać, aby cieszyć się wysoką jakością i trwałością. Jeśli jesteś jedną z tych osób – dobrze trafiłeś/aś szukając w sieci informacji na ten temat, ponieważ dzięki temu dowiesz się, co powinno charakteryzować doskonałą farbę do powierzchni betonowych.
Po pierwsze należy pamiętać, że kluczowa jest przyczepność barwnika. Beton to materiał chropowaty, dlatego zwykła farba np. ścienna, zupełnie się na nim nie sprawdzi. Dodatkowo należy upewnić się, jak bardzo porowaty mamy beton, gdyż od tego uzależniony jest wybór mniej lub bardziej wodoodpornego preparatu. Wybierając farby do betonu musimy zastanowić się również w jakim miejscu nasza powierzchnia mineralna jest zlokalizowana. Barwniki, które sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych nie będą wystarczającą ochroną, gdy idzie o otwarte przestrzenie, gdzie pada deszcz, śnieg i praży słońce. Z gamą najlepszych produktów do betonu możesz zapoznać się tutaj: https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu/.
Jakie są rodzaje farby do betonu?
Zapewne domyślasz się już, że typ idealnej farby do betonu wybiera się w zależności od powyżej omówionych parametrów. W zależności od tego, czego nam potrzeba, możemy zdecydować się na jedną z czterech podstawowych farb nadających się do pokrycia mineralnej powierzchni. Należą do nich barwniki na bazie alkaidowej, eposydowej, akrylowo-silikonowej oraz akrylowej. W jakich warunkach stosuje się te konkretne rodzaje farb? Sprawdzamy.
Farby do betonu warto zacząć omawiać od tych alkaidowych. Wykorzystuje się je zwykle wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć i ozdobić pionowe powierzchnie. Pigment idealnie sprawdzi się zatem przy pokrywaniu słupów lub filarów, a także ścian betonowych. Farby alkaidowe możemy stosować w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ po wyschnięciu są one bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Alkaidowe barwniki pomagają nam również w utrzymywaniu czystości, gdyż zapobiegają osadzaniu się pyłów na pokrytej nimi powierzchni.
Następne w kolejności są epoksydowe farby do betonu. Są one rzadko używanymi produktami, jeśli chodzi o laików, ponieważ wymagają dwufazowej aplikacji. Pierwszym etapem jest położenie podkładu, a dopiero kolejno docelowej farby. Barwnik tworzony jest przy zastosowaniu żywicy, dlatego może być niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia w procesie wysychania. Nie zaleca się również nakładania tego pigmentu w pomieszczeniach zamkniętych.
Ostatnimi podtypami są farby do betonu z akrylem, a także silikonem. Sprawdzają się one doskonale w miejscach zawilgoconych. Powierzchnia pokryta tego typu barwnikiem uzyskuje idealnie gładką powłokę dzięki czemu nie absorbuje wody. Ogranicza to ryzyko pęknięć, uszkodzeń, a także porastania przez mchy czy glony. Dodatkowo obie farby utrwalają strukturę betonu i nadają mu nasycony kolor, co sprawia, iż powierzchnia mineralna wygląda bardziej atrakcyjnie i jest estetycznie akceptowalna nawet przez wymagające osoby.