Czym jest franczyza i ile kosztuje?

Czym jest franczyza i ile kosztuje?

16 grudnia 2022 0 By Redakcja

Zakładanie własnej działalności to potężne wyzwanie. To połączenie stresu i podekscytowania. Głównym zmartwieniem jest fakt inwestycji dużej sumy pieniędzy bez gwarancji, że firma odniesie sukces. Istnieje jednak wyjście z sytuacji. Przed założeniem własnego biznesu warto gruntownie poznać temat franczyzy. Czym jest franczyza? Jakie są jej zalety? Ile kosztuje franczyza? Czy franczyza się opłaca? Wątpliwości rozwieje artykuł poniżej.

Czym jest franczyza?

Franczyza to możliwość prowadzenia działalności pod marką innej firmy. W praktyce oznacza to niejako wykorzystanie cech, którymi charakteryzuje się dana marka. Franczyzodawca daje upoważnienie franczyzobiorcy, na korzystanie z nazwy, logotypu, wykorzystanych technologii, know-how. W zamian franczyzobiorca otrzymuje wynagrodzenie. Dużym atutem franczyzy jest fakt, że franczyzobiorca rozpoczyna swoją działalność pod opieką doświadczonych, profesjonalnych przedsiębiorców, co ułatwia wejście na rynek. Podpisując umowę franczyzy otrzymujesz gotową wizualizację lokali, gotowe pomysły i rozwiązania. Franczyza jest coraz bardziej popularną formą działalności gospodarczej. Jest szansą na pewny, dochodowy biznes.

Franczyza – zalety i wady własnego biznesu

Franchising ma wiele atutów. Jednym z nich jest przede wszystkim duże bezpieczeństwo. Franczyzobiorca może czuć się bezpiecznie, z racji wykorzystania sprawdzonych rozwiązań. Korzystają ze znanego logotypu, sprawdzonej marki, przedsiębiorca może uniknąć żmudnego procesu pozyskiwania nowych klientów. Już od pierwszego dnia istnienia biznes może rozkwitnąć, wynika to z faktu, że klienci korzystają z marek, które darzą zaufaniem.

Drugim, ogromnym atutem jest minimalne ryzyko nieudanych inwestycji. Zyski na początku każdej działalności, mogą nie być równe stratom. W wielu branżach konieczne są duże inwestycje początkowe, które przy franczyzie są niewielkie. Co więcej, opisywany model współpracy daje lepszą, uprzywilejowaną pozycję w kontaktach z kontrahentami, dzięki czemu usługi często generują niższe koszty.

Dużym wsparciem dla franczyzobiorców jest doświadczenie i wiedza franczyzodawcy. W ramach współpracy są organizowane liczne szkolenia, warsztaty, które dają przedsiębiorcom możliwość rozwoju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat atutów franczyzy i poznać głębiej temat, zajrzyj na: https://franczyzawpolsce.pl/.

Oczywiście, współpraca na zasadach franczyzy ma także swoje gorsze strony. Przede wszystkim należeć będzie do nich brak swobody w działaniu. Franczyza opiera się na sprawdzonych przedsięwzięciach, ruchach, procedurach. Ma korzystać z doświadczenia i wiedzy specjalistów z działu marketingu. Prowadzenie biznesu musi zamykać w ustalonych ramach, bez możliwość wprowadzania innowacji. Kolejną kwestią problematyczną na rynku franczyzy jest określony czas umowy. Współpraca może się zakończyć po wypełnieniu warunków i czasu umowy, jednak zdecydowanie częściej ulega przedłużeniu. Oczywiście wszystko zależy od powodzenia działalności.

Umowa franczyzy – ile to kosztuje?

narzędzia marketingu internetowego

Szczególnie kosztowny dla franczyzobiorców jest początek ich działalności firmy. Od franczyzobiorców pobiera się wówczas opłatę początkową, konieczną do startu w biznesie. Opłata ta, zawiera cały materiały promocyjne oraz know-how. Koszty mogą sięgać od kilkuset złotych do około 50 tysięcy złotych. Kwota jest uzależniona od firmy, z którą podpisujemy umowę oraz wielkości biznesu, który niejako przejmujemy. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty dodatkowe, które obejmują wyposażenie lokalu i zaopatrzenie. W początkowych fazach biznesu warto poprosić o wsparcie. Warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, który zajmie się najbardziej skomplikowanymi rozliczeniami.

Franczyza to pomysł na własny biznes, która przekonuje wielu przedsiębiorców. Najważniejszy w osiągnięciu sukcesu jest konkretny pomysł na własną firmę oraz duża cierpliwość. Aktualności oraz odpowiedzi na trudne pytania na temat franchisingu znajdą państwo na stronie: https://franczyzawpolsce.pl/.