Badania wstępne dla nauczyciela – co dokładnie obejmują?

Badania wstępne dla nauczyciela – co dokładnie obejmują?

14 marca 2021 0 By Redakcja

Każda grupa zawodowa ma specyficzne warunki pracy, co wiąże się również z różnego rodzaju zagrożeniami. Nie inaczej jest w przypadku nauczycieli, którzy pracują w głośnym otoczeniu i hałasie, mają do czynienia z substancjami uczulającymi, a także pracują w dużym stresie. Badania okresowe nauczycieli uwzględniają specyfikę ich zawodu. Na jakie badania kierowani są nauczyciele przed rozpoczęciem zatrudnienia?

Obowiązek badań lekarskich dotyczy wszystkich pracowników, którzy są zatrudniani w każdej firmie, instytucji czy innej jednostce. Nie inaczej jest w przypadku nauczycieli, zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają pracę, jak i tych, którzy już pracują i powinni wykonywać regularne badania okresowe. Rodzaj badań zależy w dużej mierze od tego, na co nauczyciele narażeni są na co dzień w czasie pracy. Różnice mogą być również w zależności od tego, jakiego przedmiotu nauczyciel naucza – inne zagrożenia są w sali chemicznej, inne na sali do wychowania fizycznego, a jeszcze inne w czasie nauczania języka polskiego czy historii.

Badania ogólne i wizyta u laryngologa

Nauczyciele w czasie badan okresowych przechodzą badania ogólne na takiej samej zasadzie, jak w przypadku innych zawodów. Lekarz orzecznik przeprowadza wywiad i ocenia, czy nie ma braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Nauczyciele muszą jednak wybrać się także do laryngologa, który jest niezbędny ze względu na specyfikę wykonywanej przez nich pracy. Laryngolog sprawdza narządy słuchu i mowy, ocenia, czy nie ma jakichś zmian chorobowych czy dolegliwości, które mogą utrudniać pracę lub wymagać konkretnego leczenia. Każdy nauczyciel musi również co 5 lat wybrać się do foniatry – jest to laryngolog, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób głosu, języka i mowy. Nauczyciele, ze względu na długotrwały wysiłek głosowy, są szczególnie narażeni na schorzenia powstające w obrębie aparatu mowy. Powinni więc regularnie być badani właśnie pod tym kątem.

Okulista niekoniecznie, ale warto

Badania okresowe nauczycieli nie obejmują zwykle obowiązkowej wizyty u okulisty. Co oczywiście nie oznacza, że ta grupa zawodowa nie jest narażona na schorzenia związane z narządem wzroku czy też na występowanie różnych wad wzroku. Każdy nauczyciel, któremu zależy na dobrym funkcjonowaniu narządu wzroku, powinien więc we własnym zakresie wybrać się przynajmniej raz w roku do okulisty, aby ten ocenił stan oczu, przeprowadził kompleksową diagnostykę i ewentualnie włączył leczenie bądź korekcję za pomocą okularów czy odpowiedni dobranych soczewek. Sprawdzone badanie wzroku warszawa przyda się każdemu nauczycielowi, który planuje jeszcze długą pracę w zawodzie. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy nauczyciele sporo czasu spędzają przed komputerem i są narażeni na uszkodzenia wzroku w tak samo dużej mierze, jak każdy inny pracownik biurowy. Warto szukać rozwiązań, które pozwolą na odpowiednią profilaktykę i ochronę, dzięki czemu za kilka lat nie trzeba będzie borykać się z postępującymi chorobami oczu.