Poliwęglan komorowy – właściwości i zastosowanie

Poliwęglan komorowy – właściwości i zastosowanie

22 grudnia 2020 1 By Anna Szafrańska

W ubiegłym wieku w naszym otoczeniu stopniowo zaczęły pojawiać się najróżniejsze tworzywa sztuczne. Jednym z bardziej popularnych materiałów syntetycznych jest poliwęglan. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Planując zadaszenie ogrodu, tarasu bądź balkonu zapewne spotkałeś się z określeniem ‘płyty z poliwęglanu’. Czym jest ten materiał? Jakimi cennymi parametrami się charakteryzuje? Tworzywa sztuczne doprawdy zrewolucjonizowały praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia. Wiele budynków, nowoczesnych urządzeń czy przedmiotów codziennego użytku po prostu nie mogłoby istnieć, gdy nie zastosowanie różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Poliwęglan w budownictwie

Jednym z obszarów, w których poliwęglan znajduje najszersze zastosowanie jest budownictwo. Fascynujące jest to, że płyty poliwęglanowe charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością światła, co w praktyce oznacza, że są przezroczyste. Płyty z litego poliwęglanu z powodzeniem zastępują kruche i ciężkie szkło, są nawet kilkaset razy bardziej odporne na stłuczenie. Poliwęglan z domieszką kauczuku jednocześnie jest nieznacznie elastyczny co ułatwia jego montaż oraz dodatkowo zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia podczas uderzeń. Materiał ten jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie potrzeba dużych eleganckich przeszkleń charakteryzujących się jednocześnie małą wagą oraz bardzo dużą wytrzymałością.

Elementy budownictwa, w których wykorzystuje się poliwęglan:

przezroczyste zadaszenia,
elementy balustrad,
ściany działowe,
przeszklenia w wielkich akwariach oraz oceanariach,
przegrody antywłamaniowe,
świetliki,
zadaszenia stadionów i innych obiektów sportowych,
moduły reklamowe.

Szerokie zastosowanie poliwęglanu jest możliwe także dzięki łatwości jego obróbki, można nadać mu praktycznie dowolny kształt, jest łatwy w cięciu, wierceniu, itp. Płyty z poliwęglanu są dostarczane wraz z chroniącą ich powierzchnię folią ochronną, którą przed obróbką lub montażem należy w modyfikowanych miejscach zdjąć. Materiał ten jest od lat z powodzeniem wykorzystywany w takich dziedzinach jak motoryzacja,

Poliwęglan komorowy

W zależności od struktury uzyskiwanych płyt oraz stosowanych chemicznych domieszek uzyskuje się różne rodzaje materiałów. Jednym z bardzo popularnych materiałów są wielobarwne płyty z poliwęglanu komorowego. Pozwalają one na uzyskanie bardzo lekkich, a jednocześnie charakteryzujących się bardzo dużą wytrzymałością konstrukcji oraz przezroczystych zadaszeń.

Gdzie można kupić płyty poliwęglanowe? Bez problemu można je nabyć w rozmaitych rozmiarach w popularnych marketach budowlanych. Większe ilości tego typu materiałów zamawia się w składach budowlanych oraz wyspecjalizowanych hurtowniach tworzyw sztucznych.