Wynajmujesz lokal pod działalność? Sprawdź jakiego typu porady prawne Ci pomogą

Wynajmujesz lokal pod działalność? Sprawdź jakiego typu porady prawne Ci pomogą

6 marca 2021 0 By Anna Szafrańska

Wynajęcie lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej to w dzisiejszych czasach nic dziwnego czy nowego. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem, gdyż nie mają możliwości kupna własnego lokalu. Co więcej, wynajem jest zdecydowanie bardziej opłacalny w przypadku młodych firm, które dopiero startują z działalnością.

Aby wynająć lokal pod prowadzenie działalności, dobrze jest na początku nieco zapoznać się z tematem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie zapisy w umowach uważać, na co się nie godzić, jaka forma umowy będzie dla nas najlepsza. Dowiemy się również, za co właściciel nieruchomości może nas obciążyć, a jakie koszty powinien ponosić z własnej kieszeni. Im więcej będziemy mieć wiedzy, tym mniejsze szanse, że zostaniemy w jakikolwiek sposób oszukani. Oczywiście, nie chodzi o to, by każdego właściciela nieruchomości traktować jako potencjalnego oszusta. Jednak dobrze wychodzić z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony i wiedzieć, jakie najczęściej oszustwa pojawiają się ze strony nieuczciwych właścicieli nieruchomości.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie?

Gdy wynajmujemy nieruchomość pod prowadzenie działalności gospodarczej, przede wszystkim powinna być ona dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Warto upewnić się, czy w lokalu będziemy mogli przeprowadzić jakiekolwiek prace remontowe i zaadaptować go do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli właściciel lokalu nie zgadza się na żadne prace, zastanówmy się, czy faktycznie lokal będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Podobnie w przypadku, gdy najem jest krótkoterminowy, na kilka miesięcy z możliwością przedłużenia. Prowadzenie działalności wymaga posiadania jednej, stałej siedziby. Nawet najwierniejsi klienci mogą bowiem nie mieć ochoty, aby przyjeżdżać do siedziby znajdującej się zupełnie gdzie indziej. Zanim zdecydujemy się na wynajem, dobrze jest również bardzo dokładnie zapoznać się z umową najmu. Znajdziemy w niej wszystkie kwestie, które są obowiązkami i prawami obu stron umowy. gdy coś nas zaniepokoi czy wzbudzi nasze wątpliwości, warto je wyjaśnić, zanim złożymy podpis na umowie.

Korzystaj z dobrych usług prawniczych

Wynajęcie lokalu na działalność gospodarczą to spora inwestycja i poważna decyzja na długi czas. Dlatego nie powinna być podejmowana pod wpływem chwili czy emocji. Warto umowę wziąć ze sobą do domu, na spokojnie ją przeczytać. A jeszcze lepiej – skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który ma wiedzę w temacie nieruchomości. Dobry radca prawny nieruchomości warszawa to sprawdzone rozwiązanie dla osób, którym zależy na pewnej i przemyślanej inwestycji. Prawnik specjalizujący się w nieruchomościach potrafi szybko przejrzeć umowę, znaleźć jej słabe strony, doradzić zmianę konkretnych zapisów. Dzięki temu klient może mieć pewność, że umowa będzie dla niego korzystna.