Wydajność pracownika w pracy – czy jako szef masz na to jakikolwiek wpływ?

Wydajność pracownika w pracy – czy jako szef masz na to jakikolwiek wpływ?

15 stycznia 2021 0 By Anna Szafrańska

Każdy właściciel firmy doskonale zdaje sobie sprawę, że siłą sukcesu przedsiębiorstwa jest kapitał ludzki, czyli pracownicy. Od ich codziennej wydajności zależy dobre prosperowanie firmy. Jeśli pracownicy nie są wydajni, mają problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, warto szukać rozwiązań, formy motywacji, a także innych sposobów, które tę wydajność mogłyby podnieść.

Aby wydajność pracowników w miejscu pracy była na wysokim poziomie, muszą mieć oni przede wszystkim stworzone odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Jeśli ich stanowiska pracy nie są właściwie przygotowane lub nie mają dostępu do wszystkich sprzętów czy urządzeń, potrzebnych do pracy, trudno się spodziewać, aby wykonywali obowiązki na wysokim poziomie. Zadaniem pracodawcy jest więc przede wszystkim zapewnienie dobrego stanowiska. Powinien również zadbać o właściwą motywację. Jeśli pracownicy nie czują się doceniani, raczej nie będą tak wydajni, jak mogliby być, gdyby czuli się odpowiednio zmotywowani.

Dieta w miejscu pracy

Choć rzadko zwraca się na to uwagę, bardzo ważnym elementem dobrej wydajności w miejscu pracy jest właściwa dieta. W niektórych zakładach pracy pracownicy mogą liczyć na posiłki w firmowej stołówce czy barze, dzięki czemu nie muszą nosić ze sobą jedzenia ani też żyć przez wiele godzin na suchych przekąskach. Dobre, pełnowartościowe potrawy pozwalają na uzupełnienie energii, a jednocześnie korzystnie wpływają na samopoczucie. Jeśli pracodawca nie ma jednak możliwości zapewnienia pracownikowi posiłków w miejscu zatrudnienia, pracownicy powinni zadbać o swoją dietę na własną rękę. Ma ona przełożenie na poziom energii, chęć do pracy, koncentrację, a także skupienie i wydajność podczas pracy umysłowej. Dobra dieta powinna być oparta na pełnowartościowych produktach, ale nie tylko. Bardzo ważne jest również regularne jedzenie, dzięki czemu organizm nie będzie przechodził w tryb głodu. Obniża bowiem wtedy wydajność i wydatki energetyczne, aby przetrwać okres do kolejnego posiłku.

Czasem przydadzą się suplementy

Zmęczenie i brak energii do pracy mogą być spowodowane także niedoborami witamin, minerałów i składników odżywczych, które mogą się pojawiać nie tylko w wyniku kiepskiej diety. Zdarza się, że nawet wartościowe produkty nie zawierają tyle witamin, ile byśmy chcieli. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po suplementy, preparaty witaminowe, a także inne produkty, które pozwalają na uzupełnienie niedoborów czy też oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii, które zalegają w jelitach. Dobrym pomysłem na przewlekłe zmęczenie i brak energii jest również przebadanie się pod kątem obecności pasożytów w organizmie. Także one mogą być powodem, że pomimo prawidłowego odżywiania jesteśmy niedożywieni i mamy braki w podstawowych składnikach odżywczych. Na inrb.pt/germixil/ można znaleźć preparaty, które są skuteczną bronią przeciwko pasożytom. Warto po nie sięgnąć, jeśli się okaże, że faktycznie w naszych jelitach mamy jakichś nieproszonych gości.