Sorbenty i wanny wychwytowe – jak, co i kiedy stosować?

Sorbenty i wanny wychwytowe – jak, co i kiedy stosować?

30 listopada 2020 0 By Redakcja

Prowadzisz przedsiębiorstwo przemysłowo-handlowe, magazyn, fabrykę, gospodarstwo lub jakąkolwiek inną działalność związaną z płynami (zarówno z chemikaliami, jak i cieczami spożywczymi)? Zastanów się nad właściwą formą zabezpieczenia na wypadek wycieku, awarii lub wypadku. Do dyspozycji masz mnóstwo opcji, które ograniczą lub wyeliminują problem w sposób natychmiastowi i bezpieczny. Mowa oczywiście na temat sorbentów i wanien wychwytowych.

Co i kiedy wybrać? Czym różnią się poszczególne produkty? Gdy do dyspozycji masz tak wiele alternatyw, podjęcie decyzji inwestycyjnej nigdy nie jest proste. Skorzystaj zatem z naszej wiedzy i sięgnij po produkt dostosowany do Twojego profilu firmy.

Dostosuj sorbenty do rodzaju wykorzystywanych cieczy

Sorbenty mogą być stosowane zarówno w przypadku wody, płynów nieagresywnych (np. spożywczych typu napoje, mleko itp.), paliw, olejów, jak i groźnych chemikaliów. Muszą jednak zostać dopasowane do określonej kategorii cieczy. Do dyspozycji klientów są sorbenty:

  • do olejów, ropy i benzyny,
  • uniwersalne (np. do wody, czy ww. artykułów spożywczych i nieagresywnych płynów przemysłowych);
  • chemiczne.

Sorbenty do olejów, ropy i benzyny – zastosowanie

Słysząc o olejach, ropie i benzynie, większość odbiorców wyobraża sobie stację benzynową lub warsztat mechaniczny. Oczywiście są to miejsca, w których pracownicy najczęściej mają kontakt z tą grupą cieczy, lecz te sorbenty sprawdzą się we wszystkich działalnościach. Jeśli magazynujesz paliwa lub posiadasz i używasz maszyn mechanicznych, musisz przygotować się na ewentualny wyciek. Zawsze więc miej w firmie sorbenty do olejów, ropy i benzyny.

Sorbenty uniwersalne – zastosowanie

Sorbenty uniwersalne mogą przydać się w każdej firmie lub nawet w gospodarstwie domowym. Z ich pomocą posprzątamy niemal każdy nieagresywny płyn w szybki i wygodny sposób. Przydadzą się więc do opanowania sytuacji w momencie wycieku wody, produktów spożywczych, olejów, wyrobów ropopochodnych, a nawet chemikaliów, które nie wykazują właściwości żrących.

Sorbenty chemiczne – zastosowanie

Sorbenty chemiczne to podstawowy element wyposażenia każdego laboratorium lub magazynu składujące niebezpieczne chemikalia. Żeby chronić otoczenie przed wyciekiem ze zbiorników, warto zabezpieczyć je sorbentem typu rękaw. Dzięki temu awaria zostanie zatrzymana, nim doprowadzi do poważniejszych zniszczeń. Sorbenty w formie maty lub rolki powinny być natomiast eksploatowane na stanowiskach pracy chemików, by w razie przewrócenia fiolki lub szkła laboratoryjnego, płyn został wchłonięty w trybie natychmiastowym.

Sorbenty sypkie kontra maty, rękawy i poduszki

Maty to klasyczne zabezpieczenie stanowiska pracy w różnego rodzaju laboratoriach. Dzięki temu przewrócenie próbówki lub szkła laboratoryjnego z płynną substancją, nie spowoduje większych komplikacji. Rękawy to z kolei asortyment pozwalający na ograniczenie wycieku z większych zbiorników (np. beczek). Należy rozłożyć je wokół potencjalnego źródła nieszczelności, by płyn nie rozpływał się poza określony obszar. Poduszki absorpcyjne umieszczone wewnątrz wchłoną ciecz i będzie można przejść do sprzątania lub ograniczenia szkód.

Sorbenty sypkie powinny być natomiast pod ręką we wszystkich działalność gospodarczych – niezależnie od ich profilu. Trzeba jedynie dopasować je pod kątem cieczy (np. stosując sorbenty uniwersalne, do olejów, benzyny i ropy lub chemikaliów). Korzystanie z nich usprawni proces eliminacji substancji płynnej, gdyż wystarczy wysypać granulat na kałużę, zamieść go z podłoża i pozbyć się resztek.

Kiedy warto wybrać wannę wychwytową?

Wanny wychwytowe to perfekcyjna alternatywa dla obiektów, których posadzka nie jest przystosowana do składowania zbiorników z cieczą. Ustawiając beczki, wiadra lub bańki z płynem na wannach wychwytowych, nie trzeba obawiać się o to, że ewentualny wyciek stanie się przyczyną kontaktu chemikaliów i ziemi lub zniszczeń powierzchni podłoża. Wszystko trafi od razu do wanny, która dostosowana jest do kontaktu z daną substancją.

Pamiętaj, by zawsze inwestować w wysokiej klasy asortyment. Gdy chodzi o wycieki paliwa, olejów lub agresywnych substancji chemicznych (mających destrukcji wpływ na zdrowie i otoczenie), należy zachować szczególną ostrożność. W sklepie Dla-Przemysłu.pl znajdziesz sorbenty uniwersalne, olejowe i chemiczne (w postaci mat, granulatu, rękawów lub poduszek) lub wanny wychwytowe dostosowane do każdego rodzaju cieczy.