Sklep zoologiczny – warto wejść w ten biznes?

Sklep zoologiczny – warto wejść w ten biznes?

29 stycznia 2021 0 By Redakcja

Jedna trzecia gospodarstw domowych w Polsce ma kota, a 39 procent – psa. Jeśli należysz do milionów pełnych pasji właścicieli zwierząt domowych, przedsięwzięcie w sklepie zoologicznym ma jakiś sens. Zanim zaczniesz zajmować się tym biznesem, musisz wziąć pod uwagę przepisy, które mogą utrudniać twoją radość i sukces.

Dziel się swoją miłością do zwierząt

Jedną z największych zalet założenia sklepu zoologicznego jest możliwość podzielenia się z innymi swoją pasją do zwierząt. Zazwyczaj klienci, którzy robią zakupy w lokalnych sklepach zoologicznych, mają skłonność do zwierząt, które wykraczają poza minimalny próg tolerancji. Z biegiem czasu masz szansę budować relacje z podstawowymi klientami i cieszyć się możliwością dyskusji o zwierzętach domowych i produktach dla zwierząt.

Stabilność w branży

Jeśli z powodzeniem założysz sklep zoologiczny taki jak e-pazur, możesz ogólnie oczekiwać stabilności w biznesie. Sklepy zoologiczne są zwykle dość odizolowane od spowolnienia gospodarczego. Osoby szczerze kochające swoje zwierzęta umieszczają karmę i opiekę nad zwierzętami na krótkiej liście „niezbędnych”, kiedy ograniczają budżety. Z biegiem czasu możesz jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję, poszerzając ofertę o:

• sprzedaż artykułów dla zwierząt,
• pielęgnację i czyszczenie,
• szkolenie zwierząt.

Gdy właściciele zwierząt domowych Ci zaufają, możesz wykorzystać tę relację, aby uzyskać większe dochody.

Surowe przepisy

Większość małych firm musi przestrzegać pewnych ogólnych przepisów firmowych. W branży sklepów zoologicznych obowiązują przepisy, które wykraczają poza podstawową działalność sklepów. Europejska ustawa o ochronie zwierząt wymaga humanitarnego traktowania wszystkich zwierząt, co stawia Cię jako właściciela sklepu do odpowiedzialności. Ponadto Ty i wszyscy pracownicy musicie mieć licencję na obsługę i sprzedaż określonych rodzajów zwierząt.

Odpowiednia instytucja pieczołowicie monitoruje egzekwowanie i inspekcję licencji. W niektórych miejscach obowiązują dodatkowe przepisy. Jeśli nie interesują Cię regulacje i kontrole, sklep zoologiczny może Ci nie odpowiadać.

Znacząca inwestycja

W porównaniu z innymi rodzajami małych firm, sklep zoologiczny zwykle wymaga znacznych inwestycji. Musisz wynająć lub kupić przestrzeń magazynową, kupić wystarczającą liczbę zwierząt, aby mieć pełny ekwipunek, kupić podstawowe schronienie dla zwierząt i zaopatrzenie oraz zatrudnić i przeszkolić personel. Potrzebujesz również pełnego ubezpieczenia biznesowego, aby pokryć ryzyko związane ze sprzedażą zwierząt, które mogą potencjalnie zaszkodzić właścicielowi lub uszkodzić mienie. Musisz także zainwestować pieniądze w żywność dla zwierząt i opiekę zdrowotną przed sprzedażą.

Jeśli jednak masz smykałkę do biznesu, jak również – kochasz zwierzęta, otwarcie sklepu zoologicznego naprawdę może być fajnym pomysłem na połączenie obu pasji w jedną, ciesząc się zarówno z dochodu, jak i realizacji marzeń w tym zakresie, odpowiadając na potrzeby innych.