Serwisant maszyn w zakładzie pracy – jakie kwalifikacje powinien posiadać?
17 listopada 2020Praca mechanika czy serwisanta w zakładzie produkcyjnym to dobry pomysł na stabilne zatrudnienie. Wszystkie fabryki, w których na co dzień pracują specjalistyczne maszyny, potrzebują doświadczonych specjalistów od ich budowy czy naprawy. Oczywiście, trzeba mieć świadomość, że aby pracować w takim zawodzie, konieczne są odpowiednie kwalifikacje, umiejętności, a także uprawnienia.
Serwisant maszyn w zakładzie produkcyjnym powinien być przede wszystkim doświadczonym i wykształconym mechanikiem, który doskonale zna się na skomplikowanych urządzeniach, zna zasady ich działania, jest na bieżąco ze wszystkimi nowościami, jakie pojawiają się na rynku. Chemiczne pompy Samhydraulik/Brevini, a także szereg innych zaawansowanych technologicznie urządzeń to nowoczesne, naszpikowane elektroniką i automatyką rozwiązania, które są wyjątkowo skomplikowane pod względem budowy. Jeśli serwisant nie będzie doskonale znał się na tego rodzaju urządzeniach, może mieć problem z wykonywaniem codziennych obowiązków zawodowych.
Najpierw wykształcenie, potem doświadczenie
Aby być dobrym i skutecznym serwisantem, trzeba przede wszystkim mieć wykształcenie kierunkowe. Może to być technikum mechaniczne bądź studia na kierunku budowa maszyn lub w pokrewnych dziedzinach. Kształcenie przygotowuje nie tylko pod względem teoretycznym, ale również zapewnia praktyki, staże i szkolenia w różnych zakładach pracy. Dzięki temu osoby kształcące się w zawodzie mają okazję poznać z bliska wszystkie maszyny, nauczyć się je obsługiwać, naprawiać, wykonywać przeglądy. Im więcej doświadczenia i umiejętności praktycznych, tym większe możliwości zawodowe. Warto również pamiętać, że często przydadzą się dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje, które poszerzają możliwości zawodowe. Już na etapie kształcenia dobrze jest ustalić, w jakich konkretnych maszynach mechanik chce się specjalizować w przyszłości. Im większa specjalizacja, tym większa pewność, że w swojej dziedzinie jest się doskonałym specjalistą.
Duże zapotrzebowanie na prace serwisowe
Praca serwisanta maszyn i urządzeń zapewnia nieustanny dopływ nowych zleceń i zadań do wykonania. Im większy zakład produkcyjny, tym więcej ma na stanie urządzeń wymagających regularnych przeglądów, prac konserwacyjnych i serwisowych. Nawet najbardziej nowoczesne i najwyższej klasy urządzenia nie są bowiem nieśmiertelne i zdarzają im się różnego rodzaju usterki, awarie, problemy z niektórymi podzespołami czy częściami. Zadaniem serwisanta jest wykrywanie wszelkich problemów na bieżąco i reagowanie nawet na najdrobniejsze usterki. Mogą one bowiem w przyszłości powodować spore problemy z funkcjonowaniem urządzenia i całej linii produkcyjnej. O jakości pracy serwisanta świadczą przede wszystkim sprawne i bezawaryjne urządzenia. Jeśli w zakładzie wszystko działa sprawnie, nie ma żadnych przestojów związanych z niesprawnymi urządzeniami i maszynami, oznacza to, że serwisant wywiązuje się ze swoich obowiązków wzorowo i może mieć pewność stabilnego i długotrwałego zatrudnienia.