Przenośniki taśmowe – czym kierować się podczas ich wyboru?

Przenośniki taśmowe – czym kierować się podczas ich wyboru?

29 września 2022 0 By Redakcja

Transportery taśmowe, nazywane także przenośnikami taśmowymi to powszechnie stosowane urządzenia transportowe. Wykorzystywane są one na szeroką skalę w przemyśle, a ich zastosowanie pozwala na znaczne usprawnienie realizowanych działań. Gdzie najczęściej spotykane są przenośniki taśmowe? Jak wybrać odpowiednie urządzenie przeznaczone do konkretnego zastosowania? Dowiesz się z tego artykułu!

Przenośniki taśmowe i ich zastosowanie

Przenośniki taśmowe to nowoczesne urządzenia służące do transportu ciągłego. Ich zastosowanie pozwala na efektywne transportowanie różnego rodzaju elementów oraz automatyzację realizowanych procesów produkcyjnych. Transportery taśmowe idealnie sprawdzają się bowiem podczas transportu ciężkich i lekkich towarów oraz przenoszenia materiałów o różnorodnych kształtach i wymiarach.

Transportery taśmowe w przemyśle

Charakteryzujące się wysokimi parametrami technicznymi, przenośniki taśmowe to rozwiązania cieszące się dużą popularnością w wielu zastosowaniach przemysłowych. Wytrzymałe i odporne na trudne warunki eksploatacji, transportery taśmowe z powodzeniem implementowane są zarówno jako samodzielne stanowiska pracy, jak i jako elementy składowe rozbudowanych linii technologicznych. Znajdują one swoje zastosowanie zakładach produkcyjny, sortowniach czy przestrzeniach magazynowych działających w obrębie różnych gałęzi przemysłu.

Przenośnik taśmowy — jak wybrać

Dostępne na rynku przenośniki taśmowe obejmują szeroką gamę rozwiązań, które dostępne są w wielu konfiguracjach dopasowanych do konkretnych potrzeb i wymagań stawianych przez dane zastosowanie. Chcąc postawić na efektywne urządzenie, warto więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów wpływających na funkcjonalność danego przenośnika taśmowego i jego przydatność podczas realizacji określonych zadań transportowych. Do najważniejszych z nich zalicza się czynniki, takie jak:

  • Rodzaj napędu

Napęd zastosowany w przenośniku taśmowym powinien być dostosowany do wymagań stawianych przez transportowane przy jego pomocy elementy. Istotne okazuje się tutaj zwrócenie uwagi na ich ciężar, który w znaczący sposób wpływa na wydajność realizowanych procesów.

  • Rodzaj taśmy

Kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze przenośnika taśmowego, jest rodzaj taśmy. Powinien on zostać dostosowany do rodzaju transportowanych towarów.

  • Maksymalna zdolność transportowa

Wymagana maksymalna zdolność transportowa przenośnika warunkowana to czynnik warunkowany przez parametry transportera, takie jak szerokość czy prędkość taśmy. Maksymalna zdolność transportowa stosowanego przenośnika powinna zostać dostosowana do warunków pracy urządzenia i ilości przepływów materiałowych.

  • Materiały konstrukcyjne

Podczas wyboru przenośników taśmowych warto zwrócić uwagę na materiały konstrukcyjne wykorzystane do produkcji danego urządzenia. Powinny one zapewniać wysoką trwałość oraz odporność na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Gdzie kupić wysokiej klasy przenośnik taśmowy?

Poszukując wysokiej jakości przenośników transportowych, warto sprawdzić ofertę renomowanych dostawców tego typu rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest firma WIKOMA zajmująca się projektowaniem i produkcją specjalistycznych maszyn do zastosowań przemysłowych. W swojej ofercie posiada ona m.in. szeroki wybór urządzeń, takich jak przenośniki taśmowe z burtami czy transportery taśmowe nieckowe.