Projekt magazynu – zrób to dobrze już od podstaw!

Projekt magazynu – zrób to dobrze już od podstaw!

12 marca 2023 0 By Redakcja

Zaprojektowanie magazynu to poważne przedsięwzięcie, na które należy zwrócić szczególną uwagę w zależności od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli zajmujesz się produkcją, magazyn zostanie zaprojektowany wokół maszyn i obszaru roboczego produkcji. Chociaż ważne, miejsca do przechowywania są drugorzędne w twoim planie i będą zależeć od tego, gdzie umieścisz swój sprzęt produkcyjny i linię produkcyjną.

W przypadku magazynów handlu elektronicznego działania, które mają wpływ na plan piętra, obejmują:

  • kompletację zamówień,

  • wysyłkę,

  • przyjmowanie zapasów,

  • magazynowanie.

Wokół centrów roboczych potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, aby pracownicy mogli wykonywać swoje zadania, a sprzęt do transportu materiałów mógł łatwo poruszać się po korytarzach.
Bez względu na rodzaj działalności plan piętra jest kluczowym punktem wyjścia. Niezależnie od tego, czy przeprojektowujesz jeden z obecnych magazynów swojej firmy, czy budujesz nowy magazyn od podstaw, przed przystąpieniem do pierwszego planu musisz rozważyć kilka rzeczy.

Sposób, w jaki zaprojektowano Twój magazyn, znacząco wpłynie na wydajność Twojej organizacji, a ostatecznie na Twoje zyski. Świetny projekt magazynu wymaga starannego planowania.

Istnieje wiele codziennych procesów, o których należy pomyśleć podczas projektowania pod kątem maksymalnej wydajności.

Niektóre z tych czynności obejmują wysyłkę, odbiór, przeładunek kompletacyjny, kompletację do przodu, składowanie rezerwowe, jakość i kontrolę oraz linie montażowe/specjalnej obsługi. Jeśli posiadasz już działający magazyn, kluczem do efektywności jest analiza Twoich bieżących działań we wszystkich obszarach przed stworzeniem nowego projektu. Ostrożnie oceń te procesy operacyjne. Jeśli nie masz działającego magazynu, sporządzenie najlepszych prognoz dla tych obszarów pomoże stworzyć najlepszy potencjalny projekt.

Wskazówki dotyczące planowania układu magazynu:

  • Przechowywanie produktów wymaga inwentaryzacji wszystkich zapasów według SKU.

  • Jasno zdefiniuj jednostki miary, niezależnie od tego, czy są to skrzynie, palety, pudła itp.

  • Wypisz każdy produkt według poziomu aktywności, biorąc pod uwagę zarówno wysyłki, jak i inne działania.

  • Przechowuj razem duże wózki w każdym obszarze/strefie kompletacji.

  • Poznaj objętość i wymiary sześcienne każdego produktu w każdej jednostce.

  • Tworząc przestrzeń zarówno dla obszarów wysyłki/odbioru, jak i obszarów kompletacji, zawsze bierz pod uwagę aktywność i jednostkę.

Zazwyczaj magazyn będzie pełnił cztery główne funkcje: przechowywanie produktów, operacje przychodzące, operacje wychodzące i procesy o wartości dodanej. Poświęcenie czasu na przeanalizowanie przeszłych działań w tych kategoriach oraz przyszłych działań stworzy wydajne środowisko magazynowe.

Jednym z najczęstszych problemów związanych z projektowaniem magazynu jest to, że nie ma wystarczającej ilości miejsca przeznaczonego na dok załadunkowy ani wystarczająco dużej recepcji. Ograniczenie tej przestrzeni może wydawać się łatwym wyborem, ale pamiętaj, że ograniczasz również możliwość przeprowadzania audytów jakości.