Pozytywny poniedziałek: czyli jak być szczęśliwym w miejscu pracy?

Pozytywny poniedziałek: czyli jak być szczęśliwym w miejscu pracy?

21 lipca 2019 1 By Redakcja

Wszyscy chcemy, aby praca była miła i wciągająca. Kto nie marzy o budzeniu się w poniedziałek podekscytowany wyjściem do pracy?

Psychologia pozytywna bada naukę stojącą za pozytywnymi emocjami, ponieważ łączy się z korzyściami:

  • poprawy zdrowia

  • dobrego samopoczucia

  • długowieczności

  • lepszej jakości życia


Z drugiej strony gniew, lęk, depresja i zmartwienia są związane ze słabymi wynikami zdrowotnymi, często wynikającymi z ucisku systemowego i surowych, negatywnych środowisk.

Nasze geny odpowiadają za około 50% naszego poziomu szczęścia, nasze działania i postawy stanowią 40% lub nasze szczęście. Jeśli więc nasze wybory i postawy mają znaczący wpływ na nasze szczęście, w jaki sposób pielęgnujemy i utrzymujemy stan pozytywności i dobrego samopoczucia w miejscu pracy?

Korzyści z pozytywnej psychologii w miejscu pracy

Pozytywną psychologię można wykorzystać do zwiększenia szczęścia i zadowolenia wśród pracowników. Spędzamy (średnio) połowę naszych godzin w pracy, a wielu liderów biznesu zaczyna dostrzegać, że zaszczepianie tych technik psychologicznych w miejscu pracy jest konieczne. Personel może nie tylko być bardziej serdeczny i zaangażowany w to, co robi, ale może również wzrosnąć wydajność personelu.

Jako pracownik, menedżer lub dyrektor generalny możesz wprowadzić te pomysły w życie, aby wspierać pozytywność i ulepszać aspekty takie jak:

  • Wydajność

  • Motywacja

  • Umiejętności rozwiązywania konfliktów

  • Oryginalne myślenie

Pozytywne emocje

Ludzie kwitną, gdy są szczęśliwsi. Kiedy nastrój staje się lepszy, wyznaczamy wyższe cele i trwamy w ich kierunku. Doświadczamy mniejszego stresu i zmęczenia i uzyskujemy lepszą współpracę zespołu i rozwiązywanie problemów.

Ale jak sprawić, by ludzie byli szczęśliwsi?

Skany mózgu pokazują, że gdy pacjentom poleca się codziennie wymieniać swoje wdzięczności, zwiększa się aktywność mózgu związana ze szczęściem. Oczywiście trudno jest wymusić uczucie szczęścia, ale kiedy kultywujemy „wdzięczny sposób myślenia”, czasami pojawia się szczęście.

Niektóre organizacje przyjęły te pomysły w innowacyjny sposób. Na przykład, wymieniając „uznanie” jako stały punkt porządku obrad na początku spotkań pracowników, osoby mogą wyznaczyć kogoś lub coś, za co są wdzięczne. Ta kultura wdzięczności może również zmniejszyć poziom stresu, zatrzymując pośpieszną rzeczywistość pracy która nie pozwala na to, by podziękować.

Nauka pokazuje nam, że najlepszym sposobem wpływania na nasze szczęście jest inwestowanie w nasze relacje.

Ewolucja doprowadziła nas do połączenia się z innymi w celu przetrwania. Te połączenia mają moc, która może wpływać na nasze samopoczucie. Według badań nad szczęściem nasze nastroje są dosłownie zaraźliwe. Dzieje się tak z powodu neuronów lustrzanych w naszych mózgach.
Jeśli nasz kolega zacznie świętować obok nas, komórki w naszym własnym mózgu, odbierają to i nastrój zaczyna się nam udzielać. Te neurony lustrzane, ewolucyjnie, pomogły nam zrozumieć uczucia i intencje innych osób.

Jeśli zobaczysz dwóch członków personelu, którzy dają sobie nawzajem piątkę i śmieją się, neurony lustrzane w twoim mózgu będą odpowiadać na ten akt tak, jakbyś był bezpośrednio w niego zaangażowany.