Pożar w firmie – co robić? Natychmiast to zgłosić!

Pożar w firmie – co robić? Natychmiast to zgłosić!

3 lipca 2022 0 By Redakcja

Utrzymanie bezpiecznego środowiska pracy obejmuje wysokiej jakości program zapobiegania pożarom w miejscu pracy. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pracy, od których możesz zacząć!

Zminimalizuj zagrożenie pożarowe w miejscu pracy

Kluczem do skutecznego bezpieczeństwa przeciwpożarowego w miejscu pracy jest umiejętność rozpoznawania i eliminowania potencjalnych zagrożeń pożarowych, zanim staną się one problemem. Kiedy Ty i Twój zespół wiecie, na co zwracać uwagę, zespół może współpracować, aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Zgłaszaj wszelkie zauważone zagrożenia elektryczne. Wadliwe lub złe okablowanie stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Jeśli pracownicy zauważą jakiekolwiek zagrożenie elektryczne w miejscu pracy, ważne jest, aby natychmiast to zgłosić.

Nie przeciążaj gniazd i obwodów. Podłączaj tylko używane urządzenia i elektronikę oraz upewnij się, że korzystasz z gniazdek, które nie są przeciążone. Podłączenie zbyt wielu elementów do jednego obwodu może spowodować przeciążenie obwodu, co stanowi zagrożenie pożarowe.

Nie używaj uszkodzonych gniazdek lub przewodów elektrycznych. Jeśli zauważysz uszkodzone gniazdko elektryczne lub przewód, ważne jest, aby natychmiast je wyrzucić. Postrzępione kable i odsłonięte przewody mogą być śmiertelne.

Zapewnij właściwe przechowywanie materiałów łatwopalnych. Jeśli Twoja firma zajmuje się materiałami łatwopalnymi, może być konieczne przechowywanie ich w szafie na materiały łatwopalne. Niektóre chemikalia nie mogą być przechowywane obok siebie lub mogą się palić.

Trzymaj materiały palne z dala od sprzętu elektrycznego. Nagromadzone śmieci i recykling stanowią palne zagrożenie pożarowe. Trzymaj śmieci, materiały do ​​recyklingu i wszelkie inne materiały palne, takie jak stosy papieru, z dala od sprzętu elektrycznego, który może spowodować pożar.

Zwróć uwagę na obszary podatne na ogień

Wiele miejsc pracy ma obszary, które są bardziej podatne na pożar niż inne. Wspólne obszary podatne na pożar obejmują:

  • Pomieszczenie socjalne lub kuchnia, która zazwyczaj zawiera urządzenia takie jak toster, dzbanek do kawy lub kuchenka mikrofalowa.
  • Duże magazyny elektryczne, takie jak serwerownia.
  • Laboratoria i inne wyznaczone obszary zawierające materiały niebezpieczne lub łatwopalne.

Wszyscy pracownicy muszą mieć za sobą odpowiednie szkolenia bhp ppoż łódź zachować dodatkową ostrożność w tych przestrzeniach i odłączyć wszelkie urządzenia elektryczne lub urządzenia, gdy nie są używane. Zapewnij właściwe przechowywanie materiałów łatwopalnych, ponieważ muszą być trzymane z dala od środowisk o wysokiej temperaturze i nie powinny być przechowywane w pobliżu niekompatybilnych przedmiotów.

Utrzymuj wyjścia w czystości i zaznacz wyjścia awaryjne

Wyjścia awaryjne muszą być zawsze wolne. Ważne jest również, aby upewnić się, że schematy wyjść awaryjnych są wywieszone, a znaki ewakuacyjne są dobrze oświetlone. Odpowiednio dbaj o te elementy i natychmiast rozwiązuj wszelkie problemy osłabiające widoczność.