Odziedziczony spadek stracił na wartości? Sprawdź ile możesz odzyskać.

Odziedziczony spadek stracił na wartości? Sprawdź ile możesz odzyskać.

8 marca 2021 0 By Anna Szafrańska

Odziedziczenie spadku to dla spadkobierców dobra wiadomość. Praktycznie z nieba spada im bowiem dodatkowy majątek w postaci nieruchomości czy wartościowych przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku otrzymania nieruchomości możemy mieć sporo problemów z nimi związanych. Czasem trzeba przygotować się na długie boje sądowe.

Sprawy spadkowe nie należą do łatwych i często dosyć długo się ciągną. Nie jest to dobra informacja dla spadkobierców, którym zależy na szybkim załatwieniu formalności, uzyskaniu aktów własności oraz spieniężeniu majątku. Niestety, czasem nie ma innego rozwiązania. Najwięcej problemów jest w przypadku nieruchomości, które są dziedziczone przez kilka osób. Spadkobiercy często nie mogą dojść do porozumienia, wchodzą w konflikty, które kończą się na salach sądowych. W czasie, gdy oni walczą o nieruchomość, może się okazać, że mocno ona straci na wartości. Dotyczy to zarówno budynków, jak i działek położonych w atrakcyjnych lokalizacjach. Bywa bowiem tak, że lokalizacja praktycznie z dnia na dzień przestaje być atrakcyjna.

Spadek wartości gruntów

Podczas gdy spadkobiercy walczą w sądzie o uzyskanie prawa własności, z nieruchomością może dziać się całkiem sporo, choć znajduje się ona cały czas w tym samym miejscu. W jej pobliżu mogą bowiem pojawiać się nowe inwestycje, które mają wpływ na obniżenie jej atrakcyjności. Czasem powstają nowe drogi, czasem zakłady przemysłowe, czasem inwestycje, które stają się bardzo uciążliwym sąsiedztwem. Spadek wartości takich nieruchomości może być znaczny, a ich właściciele nie mają zbyt dużego wpływu na to, że ich majątek się uszczuplił. Powinni o tym pamiętać także ci właściciele, którzy nieruchomość odziedziczyli w spadku. Warto poznać dokładną wartość nieruchomości, jaka podana była w testamencie czy w trakcie sprawy spadkowej i ocenić, jak bardzo jest ona wyższa od aktualnej wartości związanej z kiepskim sąsiedztwem i pogorszeniem warunków. Jeśli spadek wartości jest znaczny, dobrym rozwiązaniem będzie próba uzyskania odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości.

Kto zawalczy o odszkodowanie?

Sprawy o odszkodowania są z reguły skomplikowane i dosyć długo się ciągną. Nie ma więc co się łudzić, że w ciągu kilku miesięcy uda nam się odzyskać pieniądze. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż można odzyskać naprawdę spore środki, które będą różnicą pomiędzy wcześniejszą a późniejszą wartością nieruchomości. Dobrym krokiem będzie skorzystanie z usług doświadczonej kancelarii prawnej, która specjalizuje się w nieruchomościach i odszkodowaniach. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że mamy do czynienia z doświadczonymi fachowcami, którzy w branży odszkodowań świetnie sobie radzą, znają wszystkie zmieniające się przepisy, potrafią poprowadzić nawet najbardziej skomplikowaną sprawę. Owszem, za usługi dobrych prawników trzeba zapłacić. Jednak jest to niewielka kwota w porównaniu do tego, co mogą oni dla nas wywalczyć przed sądem.