Obsługa prawna crowdfundingu – czym jest i jakie korzyści daje?

Obsługa prawna crowdfundingu – czym jest i jakie korzyści daje?

17 listopada 2022 0 By Redakcja

Crowdfunding to pojęcie, które na dobre już weszło do biznesowego słownika. I choć wiele realizowanych projektów zawdzięczać możemy właśnie takiemu finansowaniu, to wciąż wiele osób nie do końca wie, czy jest to rozwiązanie optymalne z prawnego punktu widzenia. Dlaczego crowdfunding to warta uwagi alternatywa i jak przygotować się do uzyskania środków drogą crowdfundingu?

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding, nazywany także finansowaniem społecznym stanowi jeden z najpopularniejszych trendów w obszarze zewnętrznego finansowania innowacyjnych projektów. W ramach crowdfundingu start-up lub inny podmiot ogłasza swój pomysł, wraz ze szczegółami obejmującymi ramy czasowe, korzyści wynikające z realizacji go i potencjalnymi benefitami dla osób wspierających. Gdy taki pomysł przypadł nam do gustu, możemy wesprzeć go jednorazową lub cykliczną wpłatą finansową.

Zalety wynikające z wykorzystania idei crowdfunding

Crowdfunding to relatywnie nowa forma pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowego produktu, usługi lub założenia nowej firmy. Istnieje wiele zalet tego rozwiązania, które obejmują przede wszystkim możliwość szybkiego zdobycia kapitału bez zbędnych formalności tak dobrze znanych w przypadku wnioskowania o kredyt firmowy. Odpowiednio wypromowany projekt może zostać sfinansowany nawet w ciągu kilku dni, czego dowodem jest wiele imponujących kampanii crowdfundingowych. Najczęściej z tej formy pozyskiwania środków korzystają firmy IT, organizacje non-profit, ale także komitety wyborcze, które muszą sfinansować kampanię za pomocą zewnętrznych środków.

Jak przygotować się do procesu pozyskania finansowania zewnętrznego projektu?

Ze względu na fakt, iż obsługa crowdfundingu to świeże pojęcie w biznesie, wciąż wielu przedsiębiorców nie do końca rozumie, jak mieści się ono w regulacjach prawnych. Tego typu sposób finansowania projektów jest oczywiście legalny, jednak polskie ustawodawstwo nie reguluje zjawiska w zbyt precyzyjny sposób. Sprawia to, że przedsiębiorcy nie zawsze podchodzą do kwestii crowdfundingu z odpowiednią pewnością. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z obsługi prawnej crowdfundingu, dzięki której cały proces zostanie zrealizowany w sposób należyty, z poszanowaniem prawa i standardów związanych z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji emisyjnej. Pomoc prawna w zakresie crowdfunding inwestycyjnego może okazać się niezbędna, szczególnie gdy dopiero rozpoczynamy przygodę związaną z tą formą finansowania.

Czym jest franczyza i ile kosztuje?
Filtr oleju – wszystko, co musisz o nim wiedzieć