Filtr oleju – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
20 grudnia 2022Rzadko w rozważaniach na temat wydajności maszyn pojawia się w bezpośredni sposób temat filtrów oleju. Tymczasem jest to jeden z ważniejszych aspektów – przekładających się na sprawne działanie urządzenia. Właśnie dlatego skupimy się dziś na wyjaśnieniu, dlaczego filtr oleju jest tak ważny i jak często należy go wymieniać. Przywołamy także filtry Kubota jako ważny kontekst.
1. Filtr oleju – najważniejsze informacje w skrócie
2. Jak często wymienia się filtr oleju maszyny?
3. Filtry Kubota
4. Jak wybrać filtr oleju?
Temat filtrów oleju bywa bagatelizowany, tymczasem zaniedbanie w tym zakresie może mieć poważne… i drogie konsekwencje. Zwracaj zatem uwagę na ten aspekt, by nie musieć później inwestować w naprawę i części zamienne.
Filtr oleju – najważniejsze informacje w skrócie
O tym, jak ważną rolę pełni filtr oleju powinien wiedzieć w zasadzie każdy kierowca samochodu osobowego – w przypadku maszyny zasada jest identyczna. Filtr stanowi jeden z elementów układu smarowania i odpowiada za bieżące usuwanie zanieczyszczeń znajdujących się w oleju. Taka filtracja ma kluczowe znaczenie, gdyż brudny, zużyty olej nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu smarowania silnika, a tym samym uchronić go przed nadmiernym i przedwczesnym zużyciem.
Dobrej jakości filtr jest w stanie zatrzymać drobinki o wielkości zaledwie 1/50 milimetra. To ważne, gdyż nawet najmniejsze ciało obce może doprowadzić do poważnej awarii.
Jak często wymienia się filtr oleju maszyny?
Ogólne zasada głosi, że filtr należy wymieniać zawsze przy okazji wymiany oleju silnikowego w maszynie. Różne urządzenia mogą mieć odmienną specyfikę, z reguły jednak to ok. 200 – 500 godzin lub przynajmniej raz w roku, jeżeli maszyna pracuje sporadycznie. Interwały te zawsze są określane indywidualnie i należy ich bezwzględnie przestrzegać.
Jakie sytuacje mogą stanowić sygnał, że zbliża się czas wymiany filtra? To przede wszystkim:
- spadek osiągów silnika – najdobitniej uwidacznia się on przy próbie szybkiego zwiększenia tempa pracy,
- większe zużycie paliwa – przeważnie można przekonać się o tym empirycznie – w niektórych przypadkach zaś sygnał stanowi mrugająca kontrolka,
- zatarcie silnika – skrajna sytuacja, w której filtr nie zatrzymuje już zanieczyszczeń, w efekcie czego trafiają one do silnika.
Jak widać, konsekwencje braku wymiany oleju w terminie mogą być kosztowne. Jeśli uwzględnimy tu zatrzymanie pracy spowodowane awarią, wydatki jeszcze powiększają się.
Filtry Kubota
Filtry oleju są zróżnicowane, dlatego z pewnością do każdej maszyny jesteś w stanie dobrać najbardziej optymalną opcję. Warto podkreślić, że wcale nie jest prawdą, że za każdym razem musisz sięgać po olej wykorzystany pierwotnie. Wystarczy, że jego parametry będą korzystne. Przykładem mogą być wspomniane już filtry Kubota, których charakterystykę znajdziesz na stronie https://www.aldomarket.pl/pol_m_Filtry_Kubota-226.html.
Filtry Kubota cechuje wysoka jakość, gdyż znajduje się w nich dwukrotnie więcej materiału niż w przeciętnym odpowiedniku. Dodatkową zaletą jest odporność na wysokie temperatury generowane przez maszynę. Warto podkreślić, że podstawą filtra u tego producenta jest nie papier, ale metal zmniejszający ryzyko zgniecenia.
Jak wybrać filtr oleju?
Czym sugerować się, wybierając filtr oleju do maszyny? W tym przypadku kluczowe są trzy parametry:
- dokładność filtracji,
- rodzaj oleju,
- obecność uszczelki,
- typ obudowy zabezpieczającej filtr.
To właśnie te parametry decydują, czy filtr wychwyci i zatrzyma zanieczyszczenia o określonych wymiarach i właściwościach.