Nastolatkowie a nauczanie zdalne

Nastolatkowie a nauczanie zdalne

25 marca 2021 0 By Redakcja

Nauczanie zdalne, chociaż nie jest uznawane już za żadną nowość, wciąż jest nie lada wyzwaniem dla naprawdę wielu uczniów. Jest to bowiem zupełnie inny sposób na zdobywanie wiedzy od tego, do które przywykli przez wiele lat. Można zaobserwować między innymi znaczny spadek koncentracji, ale przede wszystkim motywacji. Zresztą trudno się temu dziwić – komputer nie jest już wyłącznie narzędziem do grania, a pokój nie służy jedynie odpoczynkowi oraz relaksowi. Wdarły się w nie liczne obowiązki oraz konieczność uczenia się, co okazuje się szczególnie skomplikowane dla nastolatków. Warto w takim razie pomóc mu odnaleźć się w całej tej nietypowej sytuacji. Jest to zarówno zwracanie ich uwagi na poszczególne, pozytywne postawy, jak i odpowiednie motywowanie do częstszego zaglądania do podręczników do liceum. Wszystko to, chociaż nie zawsze jest proste w realizacji, po czasie przyniesie znaczne korzyści.

Organizacja czasu oraz obowiązków

Nie powinno być wątpliwości co do tego, że nauka zdalna znacznie zmieniła i zaburzyła dotychczasowy rytm dnia każdej osoby. O ile dorośli dość szybko poradzili sobie z koniecznością zmiany nawyków, o tyle wielu nastolatków wciąż ma znacznym problem z wypracowaniem całkiem nowej rutyny. Bardzo często na lekcje wstają w ostatniej chwili, ale także przestają wykonywać swoje obowiązki domowe. Warto zatem zaproponować im pomoc z organizacją czasu tak, żeby była ona nie tylko dużo efektywniejsza, ale także przyjemniejsza. Należy zadbać zarówno o to, żeby wstawali nieco wcześniej niż dotąd i jeszcze przed pierwszą lekcją zjedli śniadanie, a także przebrali się z piżamy. Wszystko to sprawi, że skupienie się na zagadnieniach poruszanych przez nauczyciela będzie znacznie łatwiejsze. Dobrym rozwiązaniem jest także ustalenie konkretnego czasu, przeznaczanego każdego dnia na sięgniecie po podręczniki do liceum oraz wykonanie prac domowych.

Uporządkowana przestrzeń

Uczestniczenie w zajęciach wciąż będąc w łóżku, stało się już standardem dla naprawdę wielu uczniów. Nie jest to jednak efektywne rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób sprzyja aktywności na lekcji czy zapamiętywaniu przekazywanych informacji. Zresztą łóżko naszym mózgom kojarzy się tylko ze snem i odpoczynkiem, a nie nauką. Rozwiązaniem tego problemu jest zorganizowanie nastolatkowi przestrzeni przeznaczonej jedynie do uczenia się. Wygodny fotel biurowy, a przede wszystkim uporządkowane biurko sprzyjają produktywności. Na czas szkolnych zajęć należy zabrać z niego wszelkiego rodzaju rozpraszacze, w szczególności telefon komórkowy. Powinny znajdować się na nim niezbędne rzeczy takie jak laptop czy komputer, podręczniki do liceum, zeszyty oraz przybory piśmiennicze. Dobrym pomysłem jest też postawienie szklanki z wodą w celu ograniczenia wychodzenia do kuchni, a tym samym zaburzenia koncentracji.

Skuteczna motywacja

Poza pomocą w organizowaniu codziennego działania, warto także zadbać o odpowiednią motywację nastolatka. Nie należy jednak mylić tego z nadmiernym kontrolowaniem i zbyt dużą ingerencją w jego działania. Konieczne jest w tym przypadku zrozumienie sytuacji własnego dziecka oraz wspieranie go. Jednym z rozwiązań, które może przyczynić się do poprawy motywacji, jest wprowadzenie codziennej dawki ruchu. Mogą być to zarówno wspólne ćwiczenia w domu, jak i zapisanie nastolatka na wybrane przez niego zajęcia sportowe. Będzie to namiastka normalności, a jak wszyscy wiemy, podczas aktywności fizycznej wytwarzane są endorfiny, czyli hormon szczęścia.Nie bez znaczenia jest atmosfera panująca pomiędzy domownikami. Ze względu na spędzanie ze sobą niemalże całych dni może być przytłaczające. Sposobem na to może być wieczorna gra w planszówki czy oglądanie ulubionych filmów.