Narzędzia pneumatyczne o różnych obliczach – poznaj przykłady tego niezawodnego sprzętu!

Narzędzia pneumatyczne o różnych obliczach – poznaj przykłady tego niezawodnego sprzętu!

3 sierpnia 2021 0 By Redakcja

Co się stanie, jeśli nie masz pewności, które narzędzie jest odpowiednie dla Twojego konkretnego przypadku użycia? Możesz wykonać zadanie przy użyciu niewłaściwego sprzętu, ale nie zrobisz tego w możliwie najbezpieczniejszy i najbardziej wydajny sposób.

Mimo że na rynku istnieje wiele różnych narzędzi pneumatycznych, wygodnie mieszczą się one w kilku różnych kategoriach, dzięki czemu nie będziesz musiał zbyt wiele zapamiętywać, jeśli chcesz przeprowadzić audyt istniejących procesów produkcyjnych.

Poprosiliśmy ekspertów, dla których armatura pneumatyczna nie ma tajemnic – o przygotowanie wskazówek do tego przewodnika, w którym szczegółowo opisano, do czego służy każdy typ narzędzia.

Aerograf

Najprawdopodobniej aerografy stanowią najbardziej znaną kategorię wszystkich narzędzi pneumatycznych. Biorąc to pod uwagę, istnieje również szeroka gama większych pneumatycznych rozpylaczy farby, które niekoniecznie przypominają przybory mniejszego artysty. Są idealne do obszarów, które trzeba szybko pokryć dużą ilością farby.

Grzechotka pneumatyczna

Wraz z aerografem może to być jedno z najbardziej znanych narzędzi pneumatycznych wśród ogółu społeczeństwa. Częściowo dzieje się tak dlatego, że wiele osób, które w przeciwnym razie nie miałyby możliwości pracy ze sprzętem napędzanym sprężonym powietrzem, widziało je używane przez zespoły załogi wyścigów samochodowych.

Grzechotka pneumatyczna jest funkcjonalnie kluczem mechanicznym, który jest uruchamiany sprężonym powietrzem. Mogą być używane prawie wszędzie, gdzie można znaleźć tradycyjny klucz dynamometryczny, chociaż mają wszystkie zalety sprzętu napędzanego sprężonym powietrzem. Są bezpieczne, przenośne i mogą być używane w sytuacjach, w których inaczej nie byłoby możliwe użycie narzędzia elektrycznego.

Młoty pneumatyczne

Na rynku można znaleźć kilka różnych typów młotów pneumatycznych, chociaż wszystkie mają przynajmniej niektóre aspekty tej samej zasady działania. Duże młoty mechaniczne są czasami używane do kucia, podczas gdy podobne narzędzia są wykorzystywane jako kafary napędzane sprężonym powietrzem. Młoty pneumatyczne są prawdopodobnie bardziej dostępną wersją tej samej koncepcji.

Młotki nitujące, które wykorzystują sprężarki powietrza, można również znaleźć w niektórych branżach. Są one bardzo podobne do wersji elektrycznej, ponieważ używają nagłego wyrzutu siły, aby wbić nit w inny kawałek materiału. Sporadycznie można też natknąć się na młotki pneumatyczne.

Chociaż używanie narzędzi w sposób niezgodny z ich oznakowaniem nigdy nie jest dobrym pomysłem, niektóre młotki pneumatyczne są wystarczająco precyzyjne, aby można było uderzyć ręką w jeden bez żadnych negatywnych skutków. To sprawia, że ​​są atrakcyjne w budownictwie i innych branżach, w których istnieje potrzeba wyrzucenia siły na przedmiot, który może potencjalnie pęknąć, jeśli nie zostanie zachowana odpowiednia ostrożność.

Szlifierki tarczowe

Każdy, kto wziął udział w tradycyjnym warsztacie, miał styczność z napędzaną szlifierką kątową. Pneumatyczne szlifierki tarczowe działają na tej samej zasadzie, ale mają dodatkową zaletę, jaką jest uruchamianie sprężonym powietrzem.