Marketing sieciowy kontra piramida finansowa

Marketing sieciowy kontra piramida finansowa

13 maja 2020 0 By Anna Szafrańska

Praca w marketingu sieciowym wydaje się dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu, rozwój osobisty, a także znalezienie nowej drogi zawodowej. Wiele osób decyduje się na działanie w MLM, gdyż wydaje im się to łatwym pomysłem na biznes. Jednak nie brakuje też sceptyków i krytyków, którzy stawiają znak równości między MLM a piramidą finansową. Tymczasem, choć wiele jest podobieństw, marketing sieciowy jest zupełnie czymś innym niż piramida finansowa.

Piramidy finansowe to nielegalne działania, które przyciągają osoby nastawione na wysokie zyski. Polegają one na tym, że osoby znajdujące się na wyższych piętrach piramidy zarabiają najwięcej kosztem tych, którzy są najniżej. Piramidy doskonale działają do pewnego czasu, aż w końcu nadchodzi ten moment, gdy zaczynają się sypać. Najnowsi inwestorzy najczęściej tracą na nich spore pieniądze. Piramidy finansowe są działaniem nielegalnym, a ich twórcy najczęściej muszą ponieść odpowiedzialność karną. Marketing sieciowy jest jednak zupełnie czymś innym i nie ma nic wspólnego z takim rodzajem oszustwa.

Jak działa MLM?

Marketing sieciowy ma pewne podobieństwa do piramidy finansowej. Przede wszystkim, występuje w nim hierarchia, drabina sprzedażowa. Osoby znajdujące się wyżej zarabiają więcej, gdyż zyskują także na prowizjach osób znajdujących się na niższych szczeblach drabiny. Nie oznacza to jednak, że osoby początkujące są oszukiwane czy nie zarabiają wcale. Wręcz przeciwnie, w MLM nawet osoby zaczynające przygodę w tej dziedzinie, mogą zarabiać spore pieniądze na prowizjach. To od nich zależy, jak wiele sprzedadzą i ile zarobią w konkretnym miesiącu. MLM działa na jasnych i przejrzystych zasadach, nie ma w nim żadnych oszustw ani działań niezgodnych z prawem. Każdy, kto startuje w MLM doskonale wie, jakie są prowizje, ile musi w danym miesiącu sprzedać i jaka jest możliwość drogi zawodowej czy awansu. Wiecej o MLM dowiesz się z tego artykułu https://otsm.pl/mlm-co-to-jest/

Zalety działania w MLM

Firmy, które prowadzą działalność na zasadzie MLM nie są małymi przedsiębiorstwami – najczęściej są to potężne, międzynarodowe koncerny. Mają wypracowaną swoją markę, renomę oraz pozytywne opinie wśród klientów z całego świata. Działalność na zasadzie MLM polega na rezygnacji z tradycyjnego systemu sprzedaży, marketingu i reklamy. Firmy realizujące marketing sieciowy stawiają na sieć doświadczonych sprzedawców, którzy docierają bezpośrednio do klientów. Dzięki temu sprzedawcy mogą mieć wyższe prowizje niż gdyby pracowali w innych przedsiębiorstwach. Praca w MLM to dobry sposób na dodatkowy dochód dla osób, które dobrze czują się w roli sprzedawców, są otwarte, pozytywnie nastawione do życia, nie boją się kontaktów z ludźmi, mają dobre i kreatywne pomysły. Dzięki temu mogą budować sieć zadowolonych klientów, a to pozwala na stałe i stabilne dochody. Warto jednak pamiętać, że MLM zdecydowanie nie jest dla każdego. Nie należy więc od razu rezygnować z pracy, aby zająć się wyłącznie marketingiem sieciowym. Dobrze jest potraktować MLM na początku jako formę dorobienia do pensji.