Klimatyzacja – jak poprawia komfort i jakość powietrza?

Klimatyzacja – jak poprawia komfort i jakość powietrza?

4 maja 2021 1 By Redakcja

Wszyscy wiemy, że systemy ogrzewania i klimatyzacji są niezbędne dla komfortu naszych domów i miejsc pracy. Jednak dla niektórych sprzedaż klimatyzacji nadal może być czymś tajemniczym. Co to jest i dlaczego jej potrzebujesz?

Klimatyzacja poprawia komfort i jakość powietrza

Prosty powód jest taki, że wentylacja jest wymagana zarówno dla komfortu, jak i dobrej jakości powietrza. Bez wystarczającej wentylacji w Twojej przestrzeni w końcu (i czasami szybko) wystąpią problemy z komfortem, a nawet problemy zdrowotne. Mogą to być problemy ze snem w dusznej sypialni i nie tylko.

Eksperci zalecają również zwiększenie wentylacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 poprzez rozcieńczanie cząsteczek wirusa. Aby uzyskać więcej informacji na temat klimatyzacji i łagodzenia skutków COVID, zapoznaj się ze sprawdzonymi zasobami w sieci.

Czym dokładnie jest wentylacja i jak współpracuje z systemami ogrzewania i klimatyzacji, aby zmaksymalizować komfort i jakość powietrza?

Wydajny system klimatyzacji powinien „ogrzewać, chłodzić, czyścić, wentylować, nawilżać i osuszać w zależności od potrzeb, aby zapewnić zdrowie i komfort środowisko, czy to w domu, czy w pracy – tutaj znajdziesz dodatkowe informacje. Prawdopodobnie znasz wszystkie pozostałe elementy: ogrzewanie, chłodzenie, a nawet nawilżanie i osuszanie. Ale o co chodzi w wentylacji i jak wpływa na komfort? Chodzi o dodanie odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz do powietrza w pomieszczeniu w Twojej przestrzeni.

W rzeczywistości definicja oficjalna tego rodzaju systemu dalej wyjaśnia, że ​​wentylacja jest jednym z najważniejszych zadań systemu klimatyzacji. Dlaczego? Bo bez niego w najlepszym przypadku w Twojej przestrzeni brakuje świeżego powietrza i staje się zastój i niewygody. W najgorszym przypadku możesz uwięzić toksyny i zanieczyszczenia, które mogą powodować choroby. Jest to tak ważne, iż można dzisiaj znaleźć nawet szczegółową normę dotyczącą wymagań wentylacyjnych dla akceptowalnej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w starszym budynku, prawdopodobnie powietrze z zewnątrz przedostaje się do środka przez:

  • nieszczelne kanały,

  • słabo izolowane ściany,

  • słabo uszczelnione okna i drzwi.

W pewnym sensie jest to dobra rzecz, ponieważ prawdopodobnie masz wystarczającą wentylację, aby zapewnić komfort klimatyzacji. Jednak ma to swoją cenę: utracona efektywność energetyczna. Kiedy powietrze z zewnątrz może łatwo dostać się do środka, klimatyzator pracuje ciężej latem, a system ogrzewania – zimą, co podnosi rachunki za energię. I oczywiście działa to również w drugą stronę: całe drogie, klimatyzowane powietrze wewnętrzne o odpowiedniej temperaturze również wycieka.

Czym jest wentylacja zapewniana mechanicznie?

Na szczęście istnieje alternatywa dla polegania na tym, że Twój budynek „oddycha” przez każdą dostępną szczelinę i otwór, aby uzyskać wystarczającą wentylację zapewniającą komfort. Nazywa się to wentylacją mechaniczną i ma zasadnicze znaczenie dla nowoczesnych domów i budynków komercyjnych, które są coraz częściej budowane tak, aby były szczelne – zapewniając efektywność energetyczną.

Interesuje Cię temat klimatyzacji dla domu i biura? Przeczytaj również.