Jaki powinien być dobry nauczyciel języka angielskiego?

Jaki powinien być dobry nauczyciel języka angielskiego?

10 maja 2023 0 By Redakcja

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu nauczyciela, którego uwielbiał i takiego, którego widoku nie mógł znieść. Osoby, które uczą nas w okresie dojrzewania, mają ogromny wpływ na nasze wybory życiowe – potrafią nas skutecznie zachęcić bądź zniechęcić do danych przedmiotów szkolnych, a my zdecydowanie lepiej rozwijamy się w tematach, w których czujemy, że otrzymamy odpowiednie wsparcie, a ktoś poświęca nam jakościową uwagę. Znajomość języka angielskiego na dzisiejszym rynku pracy to podstawa – warto więc zainwestować w odpowiedniego nauczyciela, który wesprze nas swoim doświadczeniem. Jak to zrobić?

Nauczanie wymaga konkretnych umiejętności – zarówno merytorycznych, jak i interpersonalnych. Na podstawie wieloletniej obserwacji i swojego własnego doświadczenia w zawodzie nauczyciela wyszczególniłam kilka cech, które są niezbędne u osoby uczącej języka angielskiego.

Po pierwsze – liczy się empatia i umiejętność zrozumienia ucznia. Weźmy na przykład indywidualny kurs języka angielskiego online. Zazwyczaj na takich zajęciach mam do czynienia z uczniami, którzy chcą szlifować swoją umiejętność mówienia i spontanicznego reagowania w języku angielskim, ale nie jest to regułą. Zdarzają się też osoby nieśmiałe, bardziej introwertyczne, które niechętnie wypowiadają się nawet w rodzimym języku – one potrzebują ode mnie elastycznego podejścia i znalezienia nieco innego sposobu, który pomoże im osiągnąć pożądane wyniki. Kiedy postawię się w ich sytuacji – zaczynam lepiej je rozumieć. Do tego niezbędna jest ogromna wrażliwość na drugiego człowieka.

Po drugie – kreatywność. Nie możemy chodzić jedynie utartymi szlakami z podręczników do języka angielskiego, choćby nie wiem jak kolorowe były  Każda grupa uczniów ma swoją własną dynamikę – może czasami warto poświęcić lekcję na rozmowy z native speakerem online, aby mógł opowiedzieć kilka ciekawostek na temat kraju, z którego pochodzi niż ciągle męczyć się z gramatyką? Istnieje mnóstwo gier, interaktywnych materiałów, artykułów przyjaznych dla osób uczących się języka angielskiego na temat bieżących wydarzeń społecznych i kulturalnych – warto wysilić się i zauważyć, co tak naprawdę interesuje moich uczniów. Czym się zajmują po zajęciach? Może chętniej porozmawiają o Instagramie i Tik Toku niż o XIX-wiecznej literaturze?

Po trzecie – inspirowanie do działania. Nauka języka angielskiego nie może kończyć się wraz z dzwonkiem na przerwę – to lekcja w szkole powinna być podsumowaniem tego, w jaki sposób zetknęliśmy się z językiem angielskim w ciągu całego tygodnia! Dobry nauczyciel będzie podrzucał uczniom materiały, po które będą chętnie sięgać nie z konieczności, a z ciekawości. Kiedy prowadzę lekcje angielskiego online dla dzieci staram się zostawiać je z linkami do stron www, które zawierają quizy po angielsku na temat ich ulubionych bajek, duże ilości animacji i edukacyjnych piosenek.

Po czwarte – i najważniejsze – odpowiednie kwalifikacje. Bez tego ani rusz. Certyfikaty potwierdzające znajomość języka na odpowiednim poziomie oraz kwalifikacje pedagogiczne to absolutna podstawa, aby ubiegać się o stanowisko nauczyciela. Od tej reguły nie ma wyjątków.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz, czego możesz oczekiwać od lektorów języka angielskiego. Zawsze wybieraj jak najlepiej dla siebie oraz swojego dziecka. Powodzenia! 

 

 

 

 

Warszawa – miasto, w którym Twoja konferencja odniesie sukces