Jak przygotować swoje dziecko do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować swoje dziecko do pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej?

28 kwietnia 2019 0 By Redakcja

Rozmowa kwalifikacyjna może być stresującym doświadczeniem, niezależnie od tego, czy chodzi o studia uniwersyteckie, nowoczesne praktyki zawodowe czy pracę. Nerwy mogą być głównym czynnikiem, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza rozmowa.

Jak więc możesz pomóc dziecku?

Z pomocą doradcy zawodowego stworzyliśmy tę listę kontrolną, aby pomóc Ci w tym rodzicielskim wspieraniu.

1. Upewnij się, że dziecko się przygotowało.

Wnioskodawcy, którzy wykazują entuzjazm wobec stanowiska i zainteresowania firmą, zrobią wrażenie na pracodawcy. Ważne jest, aby upewnić się, że dziecko się przygotowało do rozmowy – ponieważ na pewno zostanie zapytane, dlaczego zgłosiło się do tej pracy. Myślisz, że dziecko potrzebuje wskazówek? Podziel się swoim doświadczeniem!

2. Sprawdź format rozmowy

Jeśli dziecko będzie wiedziało, czego się spodziewać, kiedy wejdzie do pokoju rozmów, pomoże mu to się przygotować, co pomoże uspokoić nerwy. Dowiedz się, jakiego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną zamierza przeprowadzić ten pracodawca. Na przykład w rozmowie panelowej dwóch lub więcej ankieterów zada pytania. Jeśli jest to podejście oparte na kompetencjach, dziecko zostanie poproszone o opisanie przeszłych sytuacji, w których musiało wykonać dane zadanie lub rozwiązać problem.

Najważniejsza wskazówka: spójrz wcześniej na opis pracy lub opis kursu. Umiejętności i doświadczenie wymienione w opisie stanowiska pracy prawdopodobnie będą stanowić podstawę pytań w czasie rozmowy. Zachęcaj dziecko do pomyślenia o praktycznych przykładach, które pokazują, że ma te umiejętności. Nie wszyscy muszą być związani z pracą, więc powinni myśleć również o projektach szkolnych i działaniach wolontariackich.

3. Poproś dziecko, aby zastanowiło się nad swoimi mocnymi stronami

„Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak najlepiej podkreślić swoje mocne strony w typowych pytaniach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomocne może być również sporządzenie listy powodów, dla których mogłoby być najlepszym kandydatem. To dobry sposób, aby przekonać ich, w czym są dobrzy.

Większość pracodawców będzie również pytać o słabe strony, a umiejętność prowadzenia rozmów w sposób pewny o tym, z czym dziecko będzie musiało się zmierzyć, aby je przezwyciężyć, ma ogromne znaczenie.

4. Praktyka czyni mistrza

Warto wypróbować kilka pytań do rozmowy z dzieckiem, aby mogło zastanowić się, jak na nie odpowiedzieć.

Na przykład:

  • Opowiedz mi o sobie.

  • Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko / kurs?

  • Jakie masz umiejętności i doświadczenie?

  • Co wiesz o naszej firmie?

  • Jaka jest twoja największa słabość?

5. Pomóż dziecku wybrać co ubrać

Może to być jego pierwsza rozmowa, dlatego ważne jest, aby założyło odpowiednią odzież. To nie musi być garnitur. Najważniejsze jest, aby upewnić się, że ich ubrania są czyste i wyprasowane.

Najważniejsza wskazówka: pierwszego wrażenia nigdy nie da się powtórzyć: nawiązanie kontaktu wzrokowego z osobą przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną i posiadanie mocnego uścisku dłoni w dużym stopniu przyczynia się do sukcesu.