Fala uderzeniowa Kraków leczenie.

Fala uderzeniowa Kraków leczenie.

21 listopada 2021 0 By Anna Szafrańska

 

Leczenie falą uderzeniową jest nieinwazyjną, stosowaną od ponad 40 lat metodą aktywacji gojenia kości i uśmierzania bólu. Można ją stosować w różnych dziedzinach medycyny: traumatologii, ortopedii, chirurgii, podologii i urazach sportowych. Przetłumaczone z niemieckiego słowa Stoßwellen ( fale uderzeniowe ), terapia falą uderzeniową opiera się na zasadzie znanej jako kawitacja . Kiedy fala uderzeniowa uderza w płynny środek, tworzy mikropęcherzyki, które natychmiast znikają w fazie dekompresji – to się nazywa implozja lub kawitacja. Gdy to się stanie, fale uderzeniowe tworzone przez oscylujące cząsteczki przemieszczają się przez cały ośrodek płynny, aż dotrą do innej przeszkody – co również spowoduje jej rozpad na mikroskopijne bąbelki. Innymi słowy fale uderzeniowe są przenoszone przez płyn, aż do momentu, gdy dotrą do przeszkody, a następnie są odbijane z powrotem do miejsca pochodzenia.

Te fale uderzeniowe nie mają żadnego wpływu na otaczające tkanki, ponieważ praktycznie nie ma kompresji ani fal uderzeniowych, które mogłyby spowodować uszkodzenia. Znaczenie ma tylko częstotliwość i amplituda fali uderzeniowej, jak również jej stopień rozproszenia . Fala uderzeniowa emitowana przez urządzenie terapeutyczne powinna mieć identyczne właściwości jak te, które są niezbędne do stymulacji tkanek, ale w żaden sposób nie uszkadzać innych tkanek. Zachowanie fali uderzeniowej pozostaje niezmienione przy przechodzeniu przez inne tkanki, ponieważ nie przenosi ona ładunków elektrycznych – w przeciwnym razie zostałaby odbita przez promieniowanie jonizujące. W przypadku terapii falą uderzeniową podstawowymi cechami produktu są energia (kilo dżuli) i częstotliwości fali uderzeniowej, która określa głębokość penetracji.

Fala uderzeniowa emitowana przez urządzenie jest przenoszona do tkanki z maksymalnym stopniem rozproszenia poprzez fizyko-chemiczny proces, który ma miejsce, gdy fale uderzeniowe są generowane w cieczy. Energia fali uderzeniowej może być mierzona za pomocą przyrządu zwanego miernikiem mocy , natomiast dyspersja jest określana za pomocą ultradźwiękowego profilometru dopplerowskiego do analizy płynów. Mierzy on prędkość rozchodzenia się fali uderzeniowej, amplitudę i całkowitą wartość energii, umożliwiając jednocześnie monitorowanie poszczególnych krzywych na obu osiach podczas leczenia (Rys.2). To ostatnie oznacza, że lekarze leczący mogą wiedzieć, czy każda fala uderzeniowa dociera do celu, czy też nie – to zwiększa zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo podczas leczenia.

 

Profesjonalne fale uderzeniowe są wykorzystywane w medycynie jako procedura medyczna zwana litotrypsją falą uderzeniową . W tym przypadku fale uderzeniowe są kierowane na kamienie nerkowe, aby je rozbić na małe kawałki i aby mogły one w sposób naturalny wydostać się z układu moczowo-płciowego przez moczowód i pęcherz moczowy . W przeciwieństwie do profesjonalnych fal uderzeniowych, te stosowane w terapii falą uderzeniową są emitowane przez przetworniki powierzchniowe. Podczas litotrypsji falą uderzeniową, fale uderzeniowe są kierowane na kamienie nerkowe, aby rozbić je na małe kawałki, dzięki czemu mogą one w sposób naturalny wydostać się z układu moczowo-płciowego przez moczowód i pęcherz moczowy.

https://g3ino.edu.pl/