Drobne akcesoria kuchenne – na czym nie warto oszczędzać?

Drobne akcesoria kuchenne – na czym nie warto oszczędzać?

21 czerwca 2021 0 By Anna Szafrańska

 

W każdej kuchni istotne są nie tylko duże urządzenia i sprzęty kuchenne, ale również drobne akcesoria. To właśnie one są przydatne podczas różnych prac i przygotowywania posiłków. Najczęściej ich brak odczuwamy wtedy, gdy są potrzebne i nie mamy ich czym zastąpić. Jeśli więc planujemy wyposażenie kuchni, warto zrobić dokładną listę także drobiazgów, które z pozoru wydają się nieistotne czy mało ważne.

Podczas gotowania z pewnością potrzebujemy takich urządzeń, jak piekarniki, kuchenki gazowe lub elektryczne, a także sprzętu AGD typu urządzenia wielofunkcyjne, miksery, roboty kuchenne, blendery, opiekacze, tostery i wiele innych. Warto jednak mieć świadomość, że to nie wszystko. Niezbędnymi akcesoriami w kuchni są również naczynia, garnki, patelnie, pokrywki, pojemniki do przechowywania żywności. Na żadnym z tych elementów nie warto oszczędzać, gdyż niska cena najczęściej jest związana ze słabą jakością tych produktów. Pamiętajmy, że kuchnię urządzamy raz na długie lata – im lepiej ją wyposażymy już na etapie wyposażania pomieszczenia, tym większą będziemy mieć przyjemność z późniejszego w niej gotowania.

Noże kuchenne do zadań specjalnych

Akcesoriami, których zwykle nie traktujemy priorytetowo w kuchni, są noże. Problem pojawia się wtedy, gdy nie mamy dobrego noża do filetowania ryby, krojenia chleba czy obróbki mięsa. Owszem, w sklepach można znaleźć różne uniwersalne noże, ale w praktyce okazują się one nie zawsze wygodne w użytkowaniu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w cały zestaw noży, w którym znajdą się noże do różnych zadań specjalnych. Warto szukać takich zestawów, w których znajdziemy tasak do mięsa, nóż do chleba, filetowania, obierania warzyw, dekorowania, siekania czy krojenia. Im większy zestaw, tym większa pewność, że będzie on w naszej kuchni przydatny. Dobrym pomysłem będzie zestaw noży japońskich, które charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, trwałością oraz niezawodnością. Na nożach zdecydowanie nie warto oszczędzać – te tańsze modele zwykle dosyć szybko ulegają stępieniu, przez co tracą swoje właściwości i nie sprawdzają się przy krojeniu wielu produktów.

Gdzie kupować akcesoria kuchenne?

Spory wybór akcesoriów kuchennych możemy znaleźć w hipermarketach i wielu innych sklepach, nie zawsze jednak spełniają one wymagania odnośnie niezawodności, trwałości czy odpowiednich parametrów technicznych. Dobrze jest więc szukać sklepów – stacjonarnych lub internetowych – w których można znaleźć produkty pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów, specjalizujących się w wytwarzaniu produktów dla gastronomii. Takie rozwiązania, choć z pewnością nieco droższe niż ich tańsze, marketowe alternatywy, są sprawdzone, funkcjonalne i przede wszystkim długowieczne. Inwestując w dobrej jakości produkty możemy mieć pewność, że będą służyły w naszej kuchni przez wiele lat.