BHP w pracy – klika ułatwień dla Twojego biznesu

BHP w pracy – klika ułatwień dla Twojego biznesu

14 października 2022 0 By Redakcja

Dbanie o bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy jest integralną częścią zarządzania firmą. Firmy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka, aby dowiedzieć się jak najwięcej o zagrożeniach i ryzykach w ich miejscu pracy, a następnie wprowadzić niezbędne środki w celu skutecznej ich kontroli, aby mieć pewność, że te zagrożenia i ryzyko nie mogą wyrządzić szkody pracownikom.

Niniejsze porady zostały zebrane jako praktyczne narzędzie wspierające małe i duże biznesy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Praktyczne zalecenia zawarte w niniejszych wskazówkach są przeznaczone przede wszystkim dla wszystkich osób odpowiedzialnych za zarządzanie BHP w danym miejscu pracy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy – to ma znaczenie!

Bezpieczeństwo i higiena pracy, w tym przestrzeganie wymogów BHP zgodnie z krajowymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi, to odpowiedzialność i obowiązek pracodawcy. Pracodawca powinien wykazać się silnym przywództwem i zaangażowaniem w działania BHP w organizacji oraz dokonać odpowiednich ustaleń w celu ustanowienia systemu zarządzania BHP.

Zadbaj o udział pracowników, a będzie łatwiej

Udział pracowników jest niezbędnym elementem systemu zarządzania BHP w organizacji. Pracodawca powinien zadbać o to, że pracownicy i ich przedstawiciele ds. BHP są dobrze poinformowani i przeszkoleni we wszystkich aspektach BHP, w tym przygotowaniach na wypadek sytuacji awaryjnych, związanych z ich pracą. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom i ich przedstawicielom ds. BHP czas i środki na aktywne uczestnictwo w procesach organizacji, planowania i wdrażania, oceny i działań na rzecz doskonalenia systemu zarządzania BHP. Jednym z bardzo pożądanych ułatwień, które pozwalają na odpowiednie wdrożenie zasad BHP do środowiska pracy są maszyny vendingowe.

Maszyny vendingowe – ułatwienie, którego szukasz

Automaty wydające środki ochrony osobistej w miejscu pracy, zwłaszcza maszyny vendingowe BHP wysokiej klasy mogą zwiększyć bezpieczeństwo i obniżyć koszty. Już od dawna wiadomo, że służą one nie tylko do sprzedaży napojów gazowanych i batoników, ale dopiero w ostatnich latach maszyny vendingowe z zasobami BHP zyskały na znaczeniu. Wielu producentów oferuje obecnie przemysłowe automaty vendingowe, zawierające takie artykuły jak:

  • rękawiczki,
  • środki ochrony oczu i słuchu,
  • maski oddechowe,
  • kaski.

Dostarczanie materiałów eksploatacyjnych w miejscu pracy, w którym ludzie ich potrzebują – zwłaszcza dla bezpiecznej i higienicznej pracy, naprawdę ma znaczenie. Co więcej, takie maszyny konkretnie pomagają firmom zwalczać nadmierne zużycie materiałów eksploatacyjnych, takich jak rękawiczki czy okulary ochronne. Jak podają szeroko zakrojone wyniki badań – użycie materiałów eksploatacyjnych można zmniejszyć w ten sposób nawet w zakresie od 25 do 60 procent.

Ponadto, dając pracownikom dostęp do środków ochrony osobistej zawsze, gdy tego potrzebują, wnosi się do płynności pracy ogromne ułatwienie. Te inteligentne maszyny potrafią nawet liczyć! Obliczają sprzedane przedmioty i pozostałe zapasy. Wiele modeli może łączyć się z dostawcą przez Internet w celu automatycznego uzupełniania zapasów. Prościej już być nie może, a jest to ogromny krok dla podniesienia jakości BHP w miejscu pracy.