E-recepty – gdzie je zrealizujemy?

E-recepty – gdzie je zrealizujemy?

4 grudnia 2021 1 By Anna Szafrańska

Choć na początku ich wprowadzania e-recepty budziły pewien niepokój i lęk, czy będzie je można bez problemu realizować w aptekach, okazało się, że nie taki diabeł straszny, a nie wszystko, co elektroniczne – aż tak skomplikowane. E-recepty znacznie ułatwiają życie pacjentom, pozwalając na realizowanie ich w takiej części i wtedy, jak im to najbardziej pasuje.

Wprowadzenie e-recept zrewolucjonizowało nieco działanie przychodni i gabinetów lekarskich, a pacjentom ułatwiło życie. Niektórzy obawiali się, że z elektronicznymi receptami będą problemy. Nie wiedzieli, czy uda im się wykupić leki. Wszystko wynikało jednak z niewiedzy. Po wprowadzeniu okazało się, że e-recepta jest bardzo wygodna, praktyczna, bezproblemowa w korzystaniu z jej możliwości. Można ją zrealizować w każdej aptece, w której kiedyś realizowaliśmy zwykłe, papierowe recepty.

Zalety posiadania e-recepty

E-receptę nie tylko można zrealizować w każdej aptece, ale możliwe jest korzystanie z funkcji, jakich nie miała recepta papierowa. Przede wszystkim, nie musimy wszystkich leków wypisywać od razu. Jeśli mamy zapisanych kilka opakowań, możemy wykupić jedno, a kolejne dokupić dopiero wtedy, gdy pierwsze będzie już na ukończeniu. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zrealizowania recepty w kilku aptekach – w jednej możemy kupić jedne leki, a w innej inne. To dobre rozwiązanie, gdy musimy jakiś lek zacząć przyjmować od razu, a w aptece nie ma na stanie wszystkich leków, jakie są zapisane na e-recepcie. Dzięki e-recepcie nie musimy obawiać się, że ją zgubimy czy zniszczymy. Nie ma bowiem ona formy papierowej, a elektroniczną. W rzeczywistości jest to czterocyfrowy kod, który otrzymujemy smsem lub drogą mailową. W aptece należy ten kod podać razem z naszym numerem PESEL. Nie ma konieczności podawania żadnych dodatkowych danych, gdyż farmaceuta wszystko może sobie znaleźć w systemie.

Kto korzysta z e-recepty

Z zalet, jakie dają e-recepty korzystają dziś praktycznie wszyscy, którzy korzystają z opieki lekarskiej. Bez względu na to, czy idziemy do lekarza osobiście, czy też decydujemy się na teleporada, w razie wypisania leków otrzymamy je właśnie w postaci e-recepty. Recepty papierowe są używane jedynie w szczególnych przypadkach. Pamiętajmy jednak, że choć e-recepta jest bardzo wygodna, nie oznacza to, że jest dokumentem idealnym. Jednym z mankamentów może być fakt, że nie jest bezterminowa. Podobnie jak dawne, papierowe recepty, każda e-recepta ma swój termin ważności. W przypadku większości leków e-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni od jej wystawienia. W ten okres wliczają się też weekendy czy święta, a więc standardowo mamy kalendarzowy miesiąc. Niektóre leki, jak na przykład antybiotyki, wykupić trzeba jednak szybciej – recepta na takie preparaty ważna jest bowiem przez tydzień. Najlepiej już na etapie wypisywania e-recepty dobrze jest zapytać lekarza, ile mamy czasu na wykupienie leków. Dzięki temu unikniemy rozczarowania w aptece i konieczności korzystania z kolejnej konsultacji tylko w celu zaktualizowania recepty.