Koszty wykupienia samochodu po leasingu – od czego zależą?
29 grudnia 2020Korzystanie z leasingu samochodowego ma niewątpliwie wiele plusów, nic więc dziwnego, że cieszy się sporym zainteresowaniem w szczególności wśród właścicieli firm. Co więcej, leasing pozwala na wykupienie auta, które wcześniej było przedmiotem leasingu. Dzięki temu auto może być naszą własnością w dużo niższej cenie i na bardziej korzystnych warunkach niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup takiego samochodu na wolnym rynku.
Wykup samochodu po zakończeniu umowy leasingowej dostępny jest w przypadku leasingu finansowego. Taka opcja poza możliwością wykupu ma też sporo innych plusów. Warto więc ją rozważyć, jeśli decydujemy się na leasing samochodowy. Koszty wykupienia auta są dużo niższe niż w przypadku zakupu auta od innego użytkownika. Jest to związane z tym, ze cześć środków została już wpłacona w czasie trwania umowy leasingowej. Klienci mają do wyboru niskie raty z wysoką kwotą wykupu bądź też wyższe raty, ale za to z dużo niższą kwotą wykupu. Wybór należy zawsze do klienta., który sam doskonale wie, jakie ma oczekiwania i na jakie finansowe rozwiązania może sobie pozwolić na poszczególnych etapach trwania umowy leasingowej.
Koszty zależą od wielu czynników
Wysokość rat leasingowych nie jest jednak jedynym kryterium, na podstawie którego ustala się koszty wykupu samochodu po leasingu. Ważne jest również to, ile lat ma auto, jaki ma przebieg, w jakim jest stanie technicznym, czy jest zadbane, czy może po kilku latach użytkowania w leasingu jego stan pozostawia wiele do życzenia. oczywiście, duże znaczenie ma również marka i model auta. Samochody z grupy luksusowych będą kosztowały zdecydowanie więcej niż auta średniej klasy. Zanim zdecydujemy się na wykupienie samochodu po leasingu, warto też upewnić się, czy nam się to w ogóle opłaca. Dotyczy to w szczególności tych aut, które już jako używane zostały wzięte w leasing. Jeśli dodamy do tego czas trwania umowy leasingowej, czyli zwykle kilka lat, może się okazać, że koszty wykupu samochodu wcale nie będą tak konkurencyjne czy korzystne, jak zapewnia firma leasingowa. Leasingobiorca powinien więc za każdym razem dobrze sobie wykalkulować, czy wykup auta faktycznie będzie najlepszym pomysłem.
Uważne przeglądanie ofert
Audi na raty, opel w leasingu, skoda w abonamencie – bez względu na to, na jakie rozwiązanie decydujemy się, jeśli chodzi o finansowanie samochodu, zawsze powinno być to dobrze przemyślane, poprzedzone analizą potrzeb, a także tym, na co nas konkretnie stać. Raty leasingowe mogą być niewysokie, mogą jednak być także sporym obciążeniem dla budżetu. Trzeba więc tak je wybierać, by były realne i bezproblemowe w comiesięcznej spłacie. Nawet, jeśli decydujemy się na wysokie raty z myślą o niskiej kwocie wykupu w przyszłości, zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek. Może bowiem okazać się tak, że comiesięczna spłata rat będzie mało realna, co może znacznie pogorszyć szanse na dotrwanie do końca umowy leasingu bez jej wypowiedzenia ze strony firmy go udzielającej.