Projekt domu jednorodzinnego – co i na jakim etapie wcielać w życie?
30 listopada 2020Budowa domu jednorodzinnego to spora i czasochłonna inwestycja, na którą decydują się osoby marzące o własnych czterech ścianach, a nie o mieszkaniu w bloku. Zanim rozpoczniemy budowę, konieczny jest odpowiedni projekt, który będzie uwzględniał plan zagospodarowania przestrzennego, możliwości w danej lokalizacji, a także potrzeby inwestorów.
Aby dom jednorodzinny powstawał zgodnie z planem, warto wszystkie prace zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Najważniejsze jest oczywiście wykonanie projektu budowlanego i architektonicznego. Każdy etap prac powinien przebiegać sprawnie, a jednocześnie być realizowany z najwyższa starannością. Warto więc zawczasu szukać dobrych ekip budowlanych do wykonania poszczególnych prac. Zarówno położenie fundamentów, postawienie ścian, jak i wykonanie solidnego dachu wymaga precyzji, doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji. Im więcej czasu poświęcimy na znalezienie dobrych ekip fachowców, tym większa pewność, że nasz dom będzie pod każdym względem wykonany solidnie i starannie.
Dach jako zwieńczenie całego budynku
Na etapie powstawania dachu najczęściej wszystkie inne elementy budynku są już wykonane, często na niższych kondygnacjach trwają nawet prace wykończeniowe. Choć inwestorom zwykle na tym etapie zależy, aby wszystkie prace zakończyć jak najszybciej, pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą. Dach jest zwieńczeniem budynku, ale również ma ogromny wpływ na stabilność całej konstrukcji. Więźba dachowa oraz pokrycie muszą więc być wykonane starannie i profesjonalnie. Warto zwrócić uwagę także na kwestie energooszczędności. Przez dach ucieka spora ilość ciepła z pomieszczeń znajdujących się poniżej, powinien więc być on odpowiednio zaizolowany. Konieczna jest również dbałość o szczelność pokrycia, zwłaszcza w miejscach wszelkich łączeń powierzchni czy różnych elementów. Nieszczelne pokrycie powoduje, że do wnętrza dostaje się woda deszczowa i wilgoć. A te mają wyjątkowo negatywny wpływ na stan więźby dachowej, a także na mikroklimat panujący we wnętrzu.
Okna, świetliki i wyłazy dachowe
Planując budowę dachu, warto pamiętać nie tylko o elementach komunikacji dachowej, rynnach czy dobrej obudowie komina, ale również o oknach dachowych i świetlikach, które będą wpuszczały do wnętrza światło. Ważnym elementem są również wyłazy dachowe, które ułatwiają wyjście na dach z wnętrza pomieszczeń. To przydatne rozwiązanie w czasie prac kominiarskich, usuwania śmieci z dachu po zimie, oczyszczania rynien, a także instalowania anten i innych elementów montowanych na dachu. Wyłazy dachowe powinny być solidnie wykonane, lekkie, o dobrych parametrach technicznych. Dzięki temu będą służyły w niezmienionym stanie przez długie lata. Na https://tech-plast.eu/wylazy-dachowe można znaleźć rozbudowaną ofertę wyłazów dachowych, wśród której każdy inwestor powinien bez problemu znaleźć rozwiązanie w stu procentach dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.