Zalety schodów z drewna
29 listopada 2020Budujesz dom i potrzebujesz solidnie wykonanych schodów łączących kondygnacje budynku? Mnóstwo osób decyduje się na zamówienie schodów drewnianych. Dlaczego drewno jako materiał na schody jest tak popularne?
W Polsce z roku na rok buduje się mnóstwo domów jednorodzinnych. Wiele z nich zostało zaprojektowane z myślą o korzystaniu z więcej niż jednej kondygnacji. W domach piętrowych oraz w tych z użytkowym poddaszem konieczne jest zaplanowanie schodów. Pomimo, że dostępnych jest obecnie mnóstwo materiałów, z których można je wykonać, nadal niezwykle popularnym budulcem jest drewno. Pomimo, że z roku na rok niestety staje się ono co raz mniej dostępne, to jednak popyt na nie nie słabnie.
Optymalne wykorzystanie przestrzeni
Lekkie, niezajmujące wiele przestrzeni schody drewniane są bardzo popularnym rozwiązaniem zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni użytkowej. Funkcjonalne, eleganckie schody prowadzące na piętro lub poddasze wykonane z drewna nie muszą zajmować wiele miejsca, stanowiąc jednocześnie bardzo ciekawą ozdobę wnętrza. Połączenie drewna, stali oraz szkła umożliwia stworzenie bardzo lekkiej optycznie konstrukcji doskonale wkomponowującej się w nowoczesne minimalistyczne aranżacje. Znakomicie sprawdzają się w takiej roli tzw. drewniane schody policzkowe.
Drewno – naturalnie i ekologicznie
Niewątpliwą zaletą drewna jako materiału budowlanego jest jego ekologiczność. Jest to produkt całkowicie naturalny, a zatem także przyjazny naszemu zdrowiu oraz środowisku naturalnemu. W dobie co raz wzmacniającej się mody na ekologiczne rozwiązania, drewno jako budulec staje się niezastąpionym wręcz materiałem. Ludzie już od tysiącleci bardzo chętnie wykorzystują drewno do tworzenia najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku. W zależności od drzewa, z którego je pozyskamy drewno odznacza się najróżniejszymi cechami tj.:
twardość,
wybarwienie,
gęstość słojów,
łatwość obróbki,
waga.
Schody są dość mocno eksploatowane, dlatego do ich produkcji warto jest użyć jak najtwardszego i najbardziej wytrzymałego drewna. Do najlepszych, ale jednocześnie też najkosztowniejszych gatunków drewna należą dębowe oraz bukowe. Aby zminimalizować koszt wykonania schodów z drewna wielu producentów decyduje się na połączenie w ich budowie dwóch rodzajów drewna – stopnie wykonuje się z drewna jak najtwardszego, natomiast pozostałe elementy z dużo tańszego drewna, np. drewna sosnowego.
Oczywiście na trwałość schodów drewnianych ogromny wpływ ma nie tylko sam rodzaj użytego drewna, ale także sposób ich montażu oraz metody konserwacji powierzchni. W przypadku schodów wewnętrznych konserwację powierzchni na ogół wykonuje się poprzez zastosowanie bezbarwnego lakieru, który nie tylko zapewnia trwałą i elastyczną powłokę, ale dodatkowo pozwala na uwypuklenie niepowtarzalnych deseni stworzonych przez słoje drewna.